Jak chronić się przed smogiem w domu?

Problem smogu to jedna z palących kwestii na świecie. Dotyczy to także Polski, która jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie. Jak uchronić się przed jego szkodliwym działaniem we własnym domu? Odpowiedzą jest system rekuperacji Vasco z odzyskiem ciepła wyposażony w odpowiednie filtry. Wentylacja mechaniczna to bowiem obecnie najskuteczniejsze rozwiązanie, które ochroni nas i nasze dzieci przed zanieczyszczonym powietrzem.

Kwestia smogu atmosferycznego i zanieczyszczeń powietrza jest jednym z największych wyzwań dzisiejszego świata, zarówno w jego uboższych regionach, jak i nowoczesnych, rozwiniętych miastach.Szacuje się, że aż 99% światowej populacji mieszka w miejscach, w których poziom zanieczyszczeń przekracza limity wyznaczone przez WHO. Smog jest więc realnym problemem, przekładającym się na znaczne pogorszenie jakości życia milionów osób. Dotyczy to także Polski, która jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w całej Europie, zajmując niechlubne miejsca w czołówkach wszystkich zestawień dotyczących poziomu stężenia smogu. Do jego powstania przyczyniają się przede wszystkim niska emisja, pochodząca z gospodarstw domowych oraz przemysł. Stąd jego najwyższe stężenie obserwujemy w wielkich aglomeracjach i na obszarach przemysłowych. Co więcej, smog w umiarkowanej strefie klimatycznej, do której należy Polska, potęguje się najczęściej w okresie grzewczym, czyli od października do kwietnia. Odpowiada za to inwersja temperatur, czyli zjawisko polegające na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością.  I choć świadomość tego, jak negatywnie wpływa on na nasze zdrowie, jest dziś znacznie wyższa niż jeszcze kilka lat temu, to wciąż niewiele osób wie, jak chronić się przed jego zgubnym działaniem we własnym domu.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, by zapewnić czyste powietrze w domu jest rekuperacja. Nowoczesne systemy rekuperacji, które poza swoją podstawową funkcją, jaką jest zapewnienie optymalnej wymiany powietrza oraz odzysku ciepła, oczyszczają powietrze ze smogu. Jest to możliwe za sprawą odpowiednich filtrów antysmogowych, które zatrzymują cząsteczki zanieczyszczeń pyłowych. Do nich należy system VASCO SILENT VENTILATION z filtrem antysmogowy cleanAir, który pozwala wybrać stopień zabezpieczania przed smogiem, uwzględniając rodzaj zanieczyszczenia występujący w danej okolicy. Wyposażony jest w podstawowy filtr antysmogowy cleanAirFilter ISO ePM1 80%, który chroni przed smogiem pochodzącym z niskiej emisji. Drugim filtrem jest cleanAirFilter NOx, SOx. To rozwiązanie dedykowane mieszkańcom dużych miast, a także obszarów w sąsiedztwie autostrad i zakładów przemysłowych. Dom z rekuperacją jest zatem rozwiązaniem energooszczędnym, ekologicznym i dbającym o jakość powietrza, którym oddychamy.

Jednak nie tylko mieszkańcy średnich i dużych domów jednorodzinnych mogą obecnie cieszyć się ze wszystkich zalet rekuperacji. Na rynku pojawił się bowiem nowy rekuperator Vasco 225 Compact LE dedykowany do mieszkań, apartamentów i mniejszych domów jednorodzinnych oraz niewielkich lokali usługowych. Vasco opracowało ten produkt specjalnie z myślą o ograniczonych powierzchniach mieszkalnych, w których dotychczas zainstalowanie wentylacji mechanicznej było niemożliwe. Dzięki małym rozmiarom kompaktowego urządzenia (jedynie 54,7 cm szerokości) można go zamontować np. w zabudowie kuchennej, w holu, czy garderobie. Ten energooszczędny system wentylacji mechanicznej pozwala nie tylko zaoszczędzić na energii grzewczej, ale też cieszyć się czystym i świeżym powietrzem przez cały rok. Odzyskując ciepło z wywiewanego powietrza w znaczny sposób obniża rachunki, a dzięki specjalnym filtrom powietrze nawiewane oczyszczone jest z alergenów i zanieczyszczeń. Cicha praca rekuperatora gwarantuje zaś pełen komfort akustyczny we wszystkich pomieszczeniach. Dodatkowo rekuperator może być wyposażony w czujnik dwutlenku węgla, który automatycznie reguluje stężenie CO2 w pomieszczeniu, zapewniając jego prawidłowy poziom. To niezwykle energooszczędne, zrównoważone urządzenie jest odpowiedzią Vasco na rosnące zapotrzebowanie rynku na kompaktowe rozwiązania wentylacyjne mieszkańców miast.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz