Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości gogle na narty? Jakie gogle wybrać?

Gogle to jedno z podstawowych elementów wyposażenia każdego narciarza. Ich posiadanie na stoku gwarantuje komfortową, bezpieczną jazdę w praktycznie każdych warunkach. W sprzedaży dostępny jest tak szeroki i zróżnicowany wybór gogli, że każdy miłośnik białego szaleństwa ma szansę znaleźć wśród nich akcesorium, które w 100% spełni jego oczekiwania. Poszukując idealnych gogli, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jakich – o tym powiemy poniżej!

Gogle na narty i ich funkcja. Dlaczego warto je mieć?

Gogle narciarskie pełnią bardzo istotną rolę w czasie jazdy na nartach. Ich głównym zadaniem jest ochrona wzroku oraz twarzy narciarza przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, mrozem i opadami atmosferycznymi. Posiadając odpowiednio dopasowane do rozmiaru twarzy i warunków panujących na stoku gogle na narty, możemy w pełni skupić się na jeździe i czerpać z niej samą przyjemność.

Nowoczesne gogle na narty są wyposażone w specjalne soczewki, dzięki którym mogą prawidłowo pełnić swoją funkcję. Jest nią ochrona oczu przed uszkodzeniem pod wpływem promieniowania słonecznego. Dobrej jakości soczewki filtrują 100% promieniowania UV, które jest szczególnie intensywne i niebezpieczne dla naszego wzroku w górach. Co 1000 metrów wysokości intensywność promieniowania UV rośnie o 10-12%, a sam śnieg odbija do 85% światła słonecznego. Jazda na nartach w takich warunkach bez odpowiedniej ochrony oczu jest więc niedopuszczalna.

Nowoczesne akcesoria chronią oczy narciarza nie tylko przed promieniowaniem słonecznym, lecz także zabezpieczają go przed odblaskami. Właściwie dobrane pozwalają na bezpieczną jazdę w niemal każdych warunkach pogodowych – zarówno w środku dnia, przy intensywnym świetle, jak i po zmroku i w czasie opadów atmosferycznych. W sprzedaży dostępne są gogle na narty ze szkłami z różnych kategorii, które należy dopasować do warunków jazdy. Można także zdecydować się na akcesoria z wymiennymi szybami lub postawić na wielofunkcyjne gogle fotochromatyczne, które dostosowują się do warunków oświetleniowych panujących na stoku.

Na co patrzeć wybierając gogle na narty?

Aby gogle na narty spełniły wszystkie nasze oczekiwania i godnie towarzyszyły nam w czasie zimowych szaleństw na stoku, należy dopasować je do indywidualnych potrzeb. Szczególne znaczenie ma dobór prawidłowego rozmiaru – właściwie dopasowane do rozmiaru i kształtu twarzy gogle będą stabilne i komfortowe w noszeniu.

Dodatkowa powłoka przeciw parowaniu zapobiegnie osadzaniu się na powierzchni gogli pary wodnej i zagwarantuje ostre widzenie w każdych warunkach. Powłoki zapobiegające zarysowaniom sprawiają natomiast, że soczewki zachowają dłuższą żywotność, z kolei dodatkowe technologie zredukują odblaski i zapewnią lepszy kontrast widzenia. Kluczem do zakupu odpowiednich gogli na narty jest także wybór odpowiedniej kategorii soczewek. W zależności od potrzeb, możemy postawić na soczewki o najwyższej ochronie oczu (kat. S4 i S3), które sprawdzą się w słoneczne, bezchmurne dni. Kategoria S2 sprawdzi się do jazdy przy lekkim zachmurzeniu, z kolei soczewki z kat. S1 i S0 są przeznaczone do użytkowania w pochmurne dni i po zmroku, na nieoświetlonym stoku.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz