Pościel zimowa czyli wygodne i ciepłe noce

Zima to czas, gdy komfortowy sen zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest odpowiednia pościel. W tym artykule skupimy się na znaczeniu wyboru pościeli zimowej, która nie tylko zapewni ciepło, ale również pozytywnie wpłynie na jakość snu. Przedstawimy różne rodzaje pościeli, które są idealne na chłodniejsze noce, zwracając uwagę na ich właściwości izolacyjne i oddychające. Ponadto, dowiesz się, jakich pościeli unikać w sezonie zimowym i jakie błędy w doborze mogą negatywnie wpłynąć na komfort snu.

Dlaczego Wybór Pościeli Zimowej jest Ważny?

Odpowiednio ciepła, gruba i delikatna pościel zimowa ma duży wpływ na nasz sen. W okresie zimowym dobór pościeli jest szczególnie ważny, ponieważ musimy zadbać nie tylko o odpowiednio ciepłą i grubą tkaninę, ale również o jej właściwości odnośnie do przepuszczania powietrza oraz odprowadzania wilgoci.

Materiały takie jak flanela, bawełna płaska czy mikrofibra są bardzo popularne w okresie zimowym. Mają zdolność, aby utrzymać ciepło i jednocześnie pozwolić skórze na oddychanie – najlepiej sprawdzą się materiały naturalne. Ważna jest również grubość tkaniny. Zbyt gruba pościel może prowadzić do przegrzewania się, a zbyt cienka nie zapewni wystarczającego ciepła, co może skutkować częstym przebudzaniem. W przypadku flaneli odpowiednia gramatura to około 150 g/m2, bawełna płaska na zimę powinna mieć gramaturę około 120g/m2, mikrofibra jest najcieńsza, natomiast dosyć dobrze izoluje ciepło, szczególnie mikrofibra typu „miś”, czyli pościel o strukturze polaru. Ostatnim czynnikiem jest przewiewność. Pościel na zimę musi pozwalać skórze oddychać, w innym przypadku dojdzie do przegrzania ciała, dobrymi materiałami są bawełna, wełna lub włókno bambusowe w ostateczności mikrofibra, która pomimo mniejszych właściwości oddychających od bawełny jest wciąż popularnym wyborem.

Różne Rodzaje Pościeli Zimowej

Pościel zimowa dostępna jest w różnych wersjach, z których każdy ma swoje unikalne właściwości termiczne i oddychające.

Na pierwszym miejscu jest pościel flanelowa. Jest to najbardziej popularny wybór na zimę, jest wykonana najczęściej z wytrzymałej i delikatnej bawełny, która doskonale zatrzymuje ciepło, jednocześnie pozwalając skórze oddychać. Jest idealna dla osób, które cenią sobie ciepło i miękkość – jej powierzchnia przypomina plusz, jest bardzo przyjemna w dotyku. Dużym plusem flaneli jest jej praktyczność, tej tkaniny nie trzeba prasować.

Drugim rodzajem jest bawełna płaska. Na zimę najlepiej wybierać komplety o gramaturze minimum 120g/m2, modele o niższej gramaturze mogą okazać się zbyt cienkie na zimę, zwłaszcza gdy w sypialni panuje dosyć niska temperatura. Bawełna płaska ma podobne właściwości co flanela, jest od niej cieńsza, mniej ciepła i ma gładką powierzchnię.

Mikrofibra, wykonana z syntetycznych włókien, jest lekka, ale jednocześnie zapewnia dobrą izolację cieplną. Jest łatwa w pielęgnacji i często wybierana ze względu na swoje właściwości antyalergiczne. Minusem są jej słabsze właściwości oddychające w porównaniu do bawełny lub flaneli, rekompensuje to znacznie niższą ceną.

Pościele, Których Należy Unikać Zimą

Podczas wyboru pościeli na zimę, istnieją materiały, które nie do końca sprawdzą się w zimie, chociaż to zależy od wielu czynników, np. temperatury w sypialni, jeśli jest ona wysoka, nie ma konieczności kupowania grubej flaneli i można postawić na inne modele, które jeszcze kilkanaście lat temu, gdy zimy w naszym kraju były srogie nie zdałyby egzaminu.

Wspominaliśmy już o bawełnie płaskiej, która polecana jest na zimę, ale nie każdy model tej pościeli będzie odpowiedni. Czynnikiem, który informuje nas o ciężarze (jest to najczęściej powiązane z grubością tkaniny) jest jej gramatura. Bawełna płaska na zimę powinna mieć gramaturę około 120g/m2, jeśli w sypialni jest ciepło można wybrać modele o niższej gramaturze.

Kontrowersyjne mogą być pościele z satyny bawełnianej oraz jedwabiu w okresie zimowym. Kojarzone z latem i uczuciem chłodu, które zapewniają podczas gorących nocy, często są odrzucane na zimę. Warto wspomnieć, że są to naturalne pościele, które mają zdolność regulacji ciepła i pozwalają skórze oddychać. Jeśli jesteśmy w stanie utrzymać ciepło w sypialni, można postawić na te rodzaje pościeli, jeśli jednak potrzebujemy ciepła i cenimy sobie elegancję, warto postawić na inne modele, np. z włókna bambusowego lub pościel z makosatyny.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej pościeli na zimę jest kluczowy w kwestii snu. Tkanina powinna zapewniać ciepło, przepuszczać powietrze oraz odprowadzać wilgoć. Najlepiej sprawdzają się modele z naturalnych materiałów np. bawełny, obok nich warta rozważenia jest mikrofibra jako to ekonomiczne rozwiązanie. Pościel nie musi być gruba, gramatura 120g/m2 jest odpowiednia, chyba że w sypialni jest bardzo ciepło, wtedy można pozwolić sobie na modele z satyny lub jedwabiu.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz