Szwajcarski system ubezpieczeń zdrowotnych – najważniejsze informacje

Szwajcaria to kraj, który kojarzy się nie tylko z pięknymi górskimi krajobrazami, bezpiecznymi i stabilnymi bankami, czy z miejscem, gdzie swoje siedziby ma wiele organizacji międzynarodowych takich jak choćby biuro ONZ w Genewie. Szwajcaria kojarzy się również z wysokimi standardami życia, a w tym również z bardzo rozwiniętej opieki zdrowotnej. Szwajcarska służba zdrowia jednak działa na nieco innych zasadach niż w innych krajach europejskich. Oto najważniejsze informacje szwajcarskiego systemu ubezpieczeń zdrowotnych.

Ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii a w Polsce – najważniejsze różnice

Ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii różni się nieco od polskiego ubezpieczenia, dlatego z początku dla wielu osób system ten może być zaskakujący. W przeciwieństwie bowiem do polskiego ubezpieczenia zdrowotnego ubezpieczycielem w Szwajcarii nie jest państwo, lecz prywatne firmy ubezpieczeniowe. Każdy z mieszkańców musi posiadać własną polisę ubezpieczeniową. Ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii jest obowiązkowe, jednak system jest prywatny, mimo tego jest on regulowany przez państwo. Składki są stałe i niezależne od dochodu. Mogą się one różnić natomiast w zależności od regionu, wieku osoby ubezpieczanej, czy od wybranego pakietu. Przeciętny koszt ubezpieczenia zdrowotnego w Szwajcarii to 300-400 CHF miesięcznie, jednak opłaty mogą być wyższe – dużo bowiem zależy od wybranego pakietu dodatkowych ubezpieczeń.

W Szwajcarii obowiązkowe jest podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku kiedy jednak zależy nam na dodatkowych opcjach, czy też np. na bardziej specjalistycznych metodach leczenia lub rozszerzeniu usług stomatologicznych, w takim przypadku należy rozważyć dodatkowe ubezpieczenia. W Szwajcarii bowiem system ubezpieczeń zdrowotnych obejmuje podstawowy zakres opieki, tj. wizyty u lekarzy, leczenie szpitalne i leki. Niektóre jednak usługi mogą być znacznie ograniczone jak np. usługi dentystyczne – w takim przypadku koniecznie może być wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Rolą państwa jest nadzór nad systemem i regulacja standardów ubezpieczeń, jednak sama organizacja spoczywa w rękach prywatnych ubezpieczycieli. Państwo udziela również dotacji na ubezpieczenie osobom o niższych dochodach. Sam system działa sprawnie, znany jest z wysokiej jakości, krótszych terminów oczekiwania i nowoczesnych placówek, jednak jest też droższy.

Co ma wpływ na wysokość stawki za ubezpieczenie zdrowotne

To o czym należy powiedzieć to fakt, że szwajcarska opieka zdrowia owszem, charakteryzuje się wysoką jakością, jednak również… wyższymi kosztami ubezpieczenia. Najważniejszymi czynnikami, które wpływają na wysokość stawki w szwajcarskim ubezpieczeniu zdrowotnym to przede wszystkim:

  • Wiek ubezpieczonego – Osoby starsze, ze względu na zwiększone ryzyko zdrowotne, mogą mieć wyższe składki niż dorośli. Składki osób młodszych (dzieci i młodzieży) charakteryzują się niższymi kosztami.
  • Region zamieszkania (kanton) – Wysokość składek może różnić się w zależności od zamieszkiwanego kantonu. Spowodowane jest to faktem, że każdy kanton ma dużą autonomię i własne konstytucje. Mogą samodzielne ustalać kwestie dotyczące systemu podatkowego, edukacji i służby zdrowia.
  • Wybór ubezpieczyciela – System szwajcarskiej opieki zdrowotnej jest prywatny i bazuje na ubezpieczeniach od prywatnych ubezpieczycieli. Wybór zatem ubezpieczyciela może wpływać na wysokość składek. Wszystko bowiem zależy od planów i cen, jakie firmy oferują.

Na wysokość składek za szwajcarskie ubezpieczenie zdrowotne wpływa również: poziom franszyzy, wybrany model ubezpieczenia, stan zdrowia, a także dotacje państwowe – istnieje bowiem możliwość otrzymania dofinansowań do ubezpieczenia zdrowotnego dla osób o niskich odchodach.

Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego w Szwajcarii może nie należeć do łatwych decyzji. Różnorodność ofert sprawia, że wybór odpowiedniej polisy może przysparzać problemy. Warto w takim przypadku skontaktować się z doradcą ubezpieczeniowym w celu omówienia sytuacji, gdyż każda może być zupełnie inna. Zrozumienie potrzeb i wskazanie najważniejszych aspektów danego zakresu opieki jest kluczowe w wyborze odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz