Testament odręczny czy notarialny – który lepiej wybrać?

Formy testamentów mogą sprawiać trudności i powodować nieważne ich sporządzenia. Warto jest z tego też względu sprecyzować składniki majątku, wymagania formalne i wybrać najlepszą dla siebie opcje zapisu. Zarówno testament odręczny, jak i notarialny ma swoje zalety i wady, co też warto dodatkowo przeanalizować.

Na czym polega spisanie testamentu?

Spisanie testamentu polega na sporządzeniu pisemnego oświadczenia woli, w którym osoba (spadkodawca) określa sposób podziału swojego majątku po śmierci. Celem testamentu jest zapewnienie, że majątek zostanie przekazany zgodnie z wolą spadkodawcy, minimalizując ryzyko sporów między potencjalnymi spadkobiercami. Spisanie testamentu wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymogów formalnych, które zapewniają jego ważność i skuteczność. Jest to kluczowy element planowania sukcesji, który potrzebuje pełnej świadomości spadkodawcy oraz staranności w spełnieniu wszystkich formalności prawnych, dlatego też może wymagać przygotowania lub skorzystania z usług profesjonalistów z JK kancelarii specjalizujących się w sporządzaniu testamentów.

Lepiej wybrać testament odręczny czy notarialny?

Testament może być sporządzony w różnych formach, w tym najczęściej jako testament własnoręczny (holograficzny) lub notarialny np. pisany z pomocą notariuszy z przedsiębiorstwa Kancelaria Opole. W przypadku testamentu własnoręcznego spadkodawca musi samodzielnie i w całości napisać dokument, który następnie należy podpisać i opatrzyć datą. Ważnym elementem jest również treść testamentu – musi ona jasno określać, jak majątek ma zostać podzielony pomiędzy spadkobierców, a także ewentualnie zawierać inne dyspozycje, takie jak wydziedziczenie czy wskazanie wykonawcy testamentu. W przypadku testamentu notarialnego proces spisania dokumentu odbywa się w obecności notariusza, który czuwa nad prawidłowością jego formy i zgodnością z obowiązującymi przepisami prawa. Sporządza on testament na podstawie oświadczeń spadkodawcy i podpisuje go. Taka forma daje pewność co do ważności dokumentu i może zapobiec późniejszym sporom sądowym. Z tego względu wybór między testamentem odręcznym a notarialnym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji spadkodawcy. 

Kiedy najlepiej spisać testament i co w nim zawrzeć?

Najlepszym momentem na spisanie testamentu jest czas, gdy osoba ma pełną zdolność do czynności prawnych, tj. jest pełnoletnia, nie jest ubezwłasnowolniona, oraz podejmuje świadome decyzje dotyczące podziału swojego majątku. Warto sporządzić testament w sytuacji, gdy chce się mieć pewność, że majątek zostanie przekazany zgodnie z wolą, szczególnie gdy posiada się wartościowe dobra, nieruchomości, a także w przypadku, gdy ma złożoną sytuację rodzinną, np. dzieci z różnych związków, osoby do wydziedziczenia czy specjalne prośby dotyczące majątku. W takim testamencie należy zawrzeć jednoznaczne rozrządzenia dotyczące podziału, czyli wskazać, kto i jakie konkretne dobra otrzyma, precyzyjne określić ilość przedmiotów, w tym nieruchomości, kont bankowych, dzieł sztuki, biżuterii, a także wartości poszczególnych składników majątkowych, jeśli to możliwe. Testament może również zawierać decyzje dotyczące opieki nad dziećmi, w tym wskazanie osoby, która miałaby pełnić rolę opiekuna, czy też wyznaczenie wykonawcy testamentu, czyli osoby odpowiedzialnej za realizację zapisów testamentowych.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz