Agnieszka Radwańska

Agnieszka Roma Radwańska urodziła się 6 marca 1989 w Krakowie, tenisistka zawodowa w latach 2005-2018. Jej młodsza siostra Urszula też jest tenisistką; co więcej, siostry Radwańskie są jak dotąd jedynymi siostrami, które obie osiągnęły pierwsze miejsce na świecie w kategorii juniorów. Agnieszka Radwańska zaczęła grać w tenisa w wieku pięciu lat w Niemczech.

Agnieszka Radwańska: wiek

Ile lat ma Agnieszka Radwańska? Urodziła się 6 marca 1989 roku, w 2022 roku skończyła 33 lata.

Agnieszka Radwańska: wzrost

Ile ma wzrostu Agnieszka Radwańska? 173cm

Agnieszka Radwańska: waga

Ile waży Agnieszka Radwańska? 56kg

Agnieszka Radwańska: media społecznościowe

Instagram: instagram.com/aradwanska/
Facebook: facebook.com/AgnieszkaRadwanska1/

Agnieszka Radwańska: biografia, kariera

Agnieszka Radwańska, urodzona w Krakowie jako córka Roberta Radwańskiego i jego żony Marty, Radwańska zaczęła grać w tenisa w wieku czterech lat po tym, jak jej ojciec wprowadził ją w ten sport. Jej młodsza siostra Urszula również jest tenisistką. Radwańska wymieniła Pete’a Samprasa i Martinę Hingis jako inspirację . W 2009 Radwańska została ambasadorką WTA Habitat for Humanity. Studiowała również turystykę na krakowskich uczelniach.

Radwańska jest praktykującą katoliczką i brała udział w katolickiej kampanii w swoim rodzinnym kraju „ Nie wstydzę się Jezusa! ”. Opublikowała wideo do kampanii, w której namawiała swoich fanów, aby „nie wstydzili się wiary” i ułożyła swoje piłki tenisowe tak, aby na nich widniał napis „JEZUS”. Latem 2013 roku została zdyskwalifikowana z tej kampanii po tym, jak pozowała nago dla The ESPN magazynu Body Issue.

Wygrała juniorski turniej Wimbledonu w 2005 roku (zwycięstwo w finale z Tamirą Paszek ) oraz edycję turnieju tenisa juniorów reprezentacji Francji w 2006 roku (w finale z Anastazją Pawluczenkową ).

Po raz pierwszy wystąpiła w turnieju ITF w 2004 roku, gdzie wygrała dwie rundy. W 2005 roku, będąc jeszcze na torze ITF, wygrała turniej w Warszawie, dotarła do finału w Gdyni, Mińsku i Pradze w wieku zaledwie 16 lat. Agnieszka jest także dwukrotną zwyciężczynią gry podwójnej obok swojej 14-letniej siostry Urszuli.

Radwańska została wybrana do Pucharu Federacji w 2006 roku wraz z siostrą i wygrała wszystkie swoje mecze. Otrzymuje „dziką kartę” na swój pierwszy turniej WTA w Warszawie. Dotarła tam do ćwierćfinału, odrzucając numer 12 na świecie Anastasię Myskinę, mimo że nigdy wcześniej nie pokonała zawodniczki z pierwszej setki. Ustępuje przed Dementievą, która zajęła dziewiąte miejsce, po wygraniu pierwszego seta. Agnieszka zdobywa tytuł juniora na Roland-Garros.

Od 2009 roku Radwańska i jej siostra Urszula poświęcają czas poza sezonem Szlachetnej Paczce. Organizacja charytatywna ma swoich wolontariuszy, którzy chodzą od drzwi do drzwi przez cały rok, tworząc bazę danych rodzin w potrzebie, pytając je, co pomogłoby złagodzić presję świąt. Następnie przez trzy tygodnie, od połowy listopada do początku grudnia, darczyńcy otrzymują listę, którą mają zabrać ze sobą do supermarketu, gdzie wypełniają wózek na zakupy żywnością, ubraniami i innymi przedmiotami, które mają im przekazać.

Dodatkowo ona i Urszula wspierają Habitat for Humanity i jego projekt w Warszawie. Jak stwierdziła ambasadorka Habitat for Humanity, „To zaszczyt być częścią tak fantastycznej sprawy i zaangażować się w Habitat for Humanity, pomagając rodzinom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji na całym świecie. Mam wielki szacunek dla wszystkich wolontariuszy i tych, którzy codziennie ciężko pracują przeciwko biedzie i ubóstwu”.

Trenuje ją Tomasz Wiktorowski, który przejął obowiązki po jej ojcu Robercie w 2011 roku. Martina Navrátilová na krótko dołączyła do niej jako konsultantka na początku sezonu 2015 , zanim ich współpraca ostatecznie zakończyła się na początku sezonu.

W listopad 2018 r , postanawia zakończyć karierę zawodową po 13 latach na korcie. Powtarzające się kontuzje nie pozwalają jej trenować na wysokim poziomie, ale nie rezygnuje z tenisa. Jest pierwszą polską tenisistką, która na korcie zarobiła ponad milion dolarów.

Jej ulubionym uderzeniem jest forhend, a jej ulubione nawierzchnie to twarda i trawiasta. Oprócz dobrej jakości uderzenia wyróżnia się dużą inteligencją gry. Bardzo ruchliwa, doskonale przewiduje ciosy przeciwnika, gra z rozluźnieniem i wariacją, genialnie buduje punkty startując bezpośrednio po linii w sposób manier Martiny Hingis. Jedną z jej ulubionych kombinacji jest drop shot, po którym następuje lob. Podczas gdy często zarzuca się jej ogólny brak siły, Polka jest jednak całkiem zdolna do ciosów zarówno forhendem, jak i bekhendem, a jej gra pozostaje groźna, gdy jest agresywna, podobnie jak jej pierwszy serwis, zróżnicowany i znacznie lepszy w porównaniu do jego debiutu, co pozwala jej łatwo zdobywać punkty za swoje zaangażowanie. Z drugiej strony jej drugi serwis pozostaje zbyt kruchy i regularnie naraża ją na niebezpieczeństwo, gdy tylko przeciwnik zdoła to wykorzystać.

Według Forbesa w 2012 roku była dziewiątą najlepiej zarabiającą sportsmenką na świecie.

W 2016 roku Radwańska zaręczyła się z Dawidem Celtem, byłym polskim tenisistą, także jej partnerem od uderzeń, a obecnie trenerem zawodniczki Top 50 Magdy Linette.  Ich zaręczyny przypadkowo ujawniła jej przyjaciółka, Karolina Woźniacka. Sportowcy 7 września 2016 roku pobrali się w otoczeniu rodziny, przyjaciół i jej rówieśników z WTA i ATP. Obecni byli młodsza siostra Urszula, Angelique Kerber, Karolina Woźniacka, Marta Domachowska, Alicja Rosolska, Katarzyna Piter, mistrz Wimbledonu w deblu Łukasz Kubot, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski, a także były półfinalista Wimbledonu Jerzy Janowicz. Ceremonia zaślubin odbyła się w kościele św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w klasztorze Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie, gdzie Radwańska została ochrzczona.

W marcu 2019 roku Radwańska nawiązała współpracę z włoskim profesjonalnym tancerzem Stefano Terrazzino, aby wziąć udział w kolejnej edycji Dancing with the Stars: Taniec z gwiazdami. To polska wersja popularnej serii BBC Taniec z gwiazdami, która została sprzedana do ponad 40 krajów na całym świecie. Aga przekazała nagrodę pieniężną z Tańca z Gwiazdami na UNICEF na cele charytatywne.

W styczniu 2020 Radwańska ogłosiła, że ​​jest w ciąży z pierwszym dzieckiem. Wkrótce po świętowaniu trzeciej rocznicy ślubu Radwańska urodziła syna.

23 lipca 2022 Radwańska wzięła udział w charytatywnej imprezie tenisowej w Krakowie, zorganizowanej przez Igę Świątek w celu zebrania funduszy dla dzieci i młodzieży dotkniętych wojną na Ukrainie. W ramach jednodniowej imprezy odbył się mecz pokazowy gry podwójnej mieszanej oraz set gry pojedynczej Świątek – Radwańska. Świątek ogłosiła później na Twitterze, że podczas imprezy zebrano ponad 2,5 miliona złotych, które zostaną rozdzielone między United 24, Fundację Eliny Switoliny i UNICEF Polska.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz