Danuta Stenka

Danuta Stenka to polska aktorka, urodzona 10 października 1961 roku w Sierakowicach. Swoją karierę artystyczną rozpoczęła w teatrze Teatru Współczesnego w Szczecinie, gdzie zagrała wiele ważnych ról. Oprócz działalności aktorskiej, Danuta Stenka jest także znana jako aktorka dubbingowa, a jej głos można usłyszeć m.in. w polskiej wersji „Króla Lwa”. Jest także laureatką wielu prestiżowych nagród za swoje osiągnięcia artystyczne.

Danuta Stenka: wiek

Ile lat ma Danuta Stenka? W 2022 roku skończyła 61 lat.

Danuta Stenka: wzrost

Ile ma wzrostu Danuta Stenka? 167cm

Danuta Stenka: waga

Ile waży Danuta Stenka? brak informacji

Danuta Stenka: media społecznościowe

Instagram: instagram.com/danutastenka_fp_official/

Facebook: facebook.com/Stenka.D/

Danuta Stenka: biografia, kariera

Swoją karierę rozpoczęła w 1984 roku na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie, po czym grała również w Teatrze Nowym w Poznaniu oraz w warszawskich teatrach: Dramatycznym, Rozmaitości i Narodowym. Od 1988 roku występuje również w Teatrze Telewizji. Na ekranie zadebiutowała w filmie telewizyjnym Rozmowy o miłości (1990), gdzie zagrała rolę Elżbiety.

Danuta Stenka jest znana z wielu ról filmowych, takich jak występy w filmach: Cudze szczęście, Chopin. Pragnienie miłości, Nigdy w życiu!, Katyń, Idealny facet dla mojej dziewczyny, Uwikłanie i Nad życie, a także w serialach telewizyjnych: Boża podszewka, Pogoda na piątek, Lekarze i Nieobecni. Z dubbingu zapamiętana jest jako Biała Czarownica z serii filmów animowanych Opowieści z Narnii, Gertruda z Zaplątanych oraz Galadriela z trylogii filmowej Hobbit.

Danuta Stenka zdobyła wiele nagród filmowych, w tym pięć Złotych Kaczek, dwa Orły i Złoty Mikrofon. W 2021 roku otrzymała Grand Prix na 61. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej za swoją rolę Charlotty w przedstawieniu Sonata jesienna (1978) Ingmara Bergmana w Teatrze Narodowym. Została również uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Danuta Stenka wielokrotnie znalazła się na liście „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” opracowanej przez magazyn „Forbes”, najwyżej w 2009 roku, zajmując 25. miejsce.

Danuta Stenka zdobyła popularność dzięki swojej roli Judyty w filmie „Nigdy w życiu!” Ryszarda Zatorskiego, opartym na powieści Katarzyny Grocholi. W 2004 roku uczestniczyła w sztafecie z ogniem olimpijskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach. W 2006 roku dołączyła do zespołu aktorskiego Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie zagrała główną bohaterkę Grażynę Borowik-Zamecznik w serialu telewizyjnym „Pogoda na piątek”. Za tę rolę była nominowana do Telekamery w kategorii „Aktorka”.

W 2007 roku powróciła na scenę Teatru Współczesnego w Szczecinie po 19 latach przerwy, grając Rozkoszną w spektaklu „Cz@t. Projekt rozmyślnie niedokończony”. Oprócz tego zagrała w serialach „Odwróceni” i „Tajemnica twierdzy szyfrów”, a także wystąpiła w koncercie „Gorzkie żale” ku pamięci Jana Pawła II oraz w spektaklu Teatru Telewizji „Pastorałka”.

W 2008 roku za rolę Róży w filmie „Katyn” w reżyserii Andrzeja Wajdy otrzymała nagrodę Orła w kategorii „Najlepsza drugoplanowa rola kobieca”. Danuta Stenka znana jest również ze swoich występów podczas koncertów „Verba Sacra”, podczas których czyta kaszubskie tłumaczenia Biblii w wejherowskiej kolegiacie.

W 2009 roku otrzymała nagrodę Złota Kaczka w kategorii „Najlepsza rola kobieca sezonu 2008/2009” za swoją podwójną rolę Teresy Wodzień i Marii Chmurskiej w filmie Tomasza Koneckiego „Idealny facet dla mojej dziewczyny”. W listopadzie tego samego roku wystąpiła w jednym z odcinków 10. edycji programu TVN „Taniec z gwiazdami” w parze ze Stefano Terrazzino.

Danuta Stenka otrzymała wiele nagród i wyróżnień za swoją pracę w teatrze i filmie. W 2010 roku odbierała statuetkę Fenomenu „Przekroju” i nagrodę w plebiscycie „Mistrzynie stylu XX-lecia” magazynu „Twój Styl”. W tym samym roku pojawiła się jako Urszula w filmie „Ciacho” Patryka Vegi oraz użyczyła głosu Gertrudzie w polskiej wersji językowej filmu animowanego „Zaplątani”. W 2011 roku zagrała komisarz Annę Oster w serialu „Instynkt” TVP2, a także Telakową w filmie „Uwikłanie” Jacka Bromskiego. Otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medal Stolema oraz Złoty Mikrofon za „wybitne role wykreowane w Teatrze Polskiego Radia”. W latach 2012-2014 występowała jako Elżbieta Bosak w serialu „Lekarze”. W 2012 roku po 22 latach przerwy wróciła na scenę Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie występowała w spektaklu Jerzego Satanowskiego „Życie to nie teatr”. W 2014 roku zagrała Zdzisławę Bytnarową, matkę Jana Bytnara, ps. „Rudy” w ekranizacji powieści „Kamienie na szaniec”. W 2015 roku otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz za osiągnięcia w pracy artystycznej”. W 2016 roku wystąpiła w filmie „Planeta singli” i grała tytułową rolę w spektaklu „Matka Courage i jej dzieci” w Teatrze Narodowym.

W 2018 roku aktorka czytała powieść Marii Kuncewiczowej „Cudzoziemkę” podczas audycji radiowej „Książka do słuchania” na antenie Programu II Polskiego Radia. Zagrała także podwójną rolę Manii i Matki w spektaklu „Ślub” w reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa na scenie Teatru Narodowego w Warszawie. W filmie „Planeta singli 2” Mitji Okorna pojawiła się jako Krystyna Kwiatkowska, matka Ani (Agnieszka Więdłocha), a także zagrała Lucynę w filmie Jacka Gwizdały Klecha. W 2018 roku miała również miejsce premiera wznowionej biografii Stenki „Flirtując z życiem”, wzbogaconej o nowe rozmowy z Maciejewskim.

W latach 2018-2019 aktorka występowała jako Bogna Mróz, ordynatorka szpitala i negatywny charakter w serialu „Diagnoza” na antenie TVN. W 2019 roku ponownie wcieliła się w postać Krystyny Kwiatkowskiej, tym razem w filmie „Planeta singli 3”, a także zagrała Dorotę Kołeczek w filmie „1800 gramów” autorstwa Marcina Głowackiego. W filmie Jacka Bromskiego „Solid Gold” zagrała Krystynę, a także użyczyła głosu Sarabi w polskiej wersji językowej filmu „Król Lew”.

W 2020 roku aktorka pojawiła się jako Zofia Krasucka, matka Gabi (Vanessa Aleksander) w filmie Jana Komasy „Sala samobójców. Hejter”. Rozpoczęła również występy w serialu Playera „Nieobecni” w roli Elżbiety Zawady. W 2021 roku pojawiła się jako Rudolf w filmie „Listy do M. 4” Patricka Yoki.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz