Kazik Staszewski

Kazik Staszewski to znany polski muzyk, piosenkarz, saksofonista, kompozytor i felietonista. Urodził się w Warszawie 12 marca 1963 roku. Jego twórczość obejmuje takie zespoły jak Kult, KNŻ, El Dupa, Buldog, Zuch Kazik, Yugoton oraz Kazik + Zdunek Ensemble. Kazik otrzymał wiele prestiżowych nagród, takich jak Fryderyki, Machinery czy nagrodę MTV, ale większość z nich nie przyjął osobiście. Wyjątkiem była Paszport „Polityki”, którą odebrał w 1998 roku. O jego życiu i twórczości opowiadają m.in. książki Leszka Gnoińskiego „Kult Kazika” oraz Wiesława Weissa „Kult. Biała Księga” z 2009 roku, która zawiera historię powstania wszystkich piosenek zespołu. Kazik jest także saksofonistą, a w wolnym czasie zajmuje się felietonistyką.

Kazik Staszewski: wiek

Ile lat ma Kazik Staszewski? W 2022 roku skończył 59 lat

Kazik Staszewski: wzrost

Ile wzrostu ma Kazik Staszewski? 176 cm wzrostu

Kazik Staszewski: waga

Ile waży Kazik Staszewski? brak informacji

Kazik Staszewski: media społecznościowe

Facebook: facebook.com/kazikapela/

Kazik Staszewski: biografia, kariera

Kazik Staszewski dorastał w Warszawie z mamą i babcią. Prawie nie znał swojego ojca Stanisława Staszewskiego, poety i muzyka. Kiedy miał cztery lata, jego ojciec musiał opuścić rodzinę z powodu sporów z reżimem socjalistycznym i uciekł do Francji, gdzie zmarł w styczniu 1973 roku. W maju 1981 roku Kazik zdał maturę.

W 1979 założył zespół Poland, który w 1981 zmienił nazwę na Novelty Poland, nazwa ta pochodzi od piosenki Novelty zespołu Joy Division. Novelty Poland rozpadło się po trzech miesiącach i jednym koncercie. W 1982 roku Kazik założył Polski zespół Kult, a w 1991 roku rozpoczął równoległą karierę solową.

Muzykę Kazika można przypisać głównie do rocka i punk rocka, ale w jego muzyce są też elementy reggae, rapu i jazzu. Kazik większość swoich piosenek śpiewa po polsku, pojedyncze piosenki lub fragmenty tekstu są również po rosyjsku, angielsku lub niemiecku. Wiele jego tekstów jest społecznie krytycznych lub ma podłoże polityczne. W 1991 roku piosenka Wałęsa dawaj nasze sto milionów! („Wałęsa – daj nam nasze sto milionów”) wywołała ogólnopolską dyskusję, w której głos zabrał nawet krytykowany w piosence ówczesny prezydent RP Lech Wałęsa.

Kazik Staszewski otrzymał kilka nagród: Paszport Polityki i Fryderyki. Na MTV Europe Music Awards 2001 Kazik otrzymał nagrodę dla najlepszego polskiego zespołu („Best Polish Act”), której odmówił – podobnie jak kilka innych nagród wcześniej, ponieważ sprzeciwia się zawłaszczaniu swojej muzyki poprzez marketing i komercję.

Piosenka Twój ból jest lepszy niż mój opowiada o mężczyźnie, który 10 kwietnia 2020 roku podjeżdża luksusową limuzyną i ochroniarzami, w Warszawie na Cmentarz Powązkowski, który faktycznie został zamknięty z powodu pandemii, a tam świeże kwiaty na grobie jego matki. Nie wymieniając jego imienia, spektakl jest skierowany przeciwko liderowi partii rządzącej narodowo-populistycznej Partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Słuchacze cotygodniowej listy przebojów rozgłośni radiowej Trójka wybrali ten utwór na pierwsze miejsce. 16 maja 2020 roku redaktor naczelny Trójki wydał oświadczenie, w którym przeprosił za rzekome złamanie regulaminu i wprowadzenie utworu spoza listy. Ostateczny wynik parady przebojów został sfałszowany. Redakcja postanowiła unieważnić głosowanie listy przebojów. Polscy muzycy i opozycjoniści mówili o cenzurze, a także szeregi PiS i jego zwolenników wyrażały niezadowolenie z tej ingerencji w wolność artystyczną.

Prezenter programu Marek Niedzwiecki złożył rezygnację 18 maja 2020 roku. Oświadczył, że zaprzestaje współpracy z nadawcą w związku z zarzutami, że nieuczciwie przygotował listę przebojów. Ze stacji odeszło też kilkunastu innych moderatorów muzycznych. Kilku artystów wezwało do bojkotu stacji.

Kazik Staszewski uznaje tradycyjne wartości, a jego najważniejszą wartością jest rodzina Jest przeciwnikiem aborcji i socjalizmu. Odczuwa niechęć do Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), które określa jako „najbardziej szkodliwą partię w Polsce”. W przeszłości był bliski Unii Polityki Realnej, ale teraz uważa ją za „partię bez znaczenia”. Popierał przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, choć uważa ją za „organizm do cna zbiurokratyzowany i skorumpowany”. Jako najlepszego prezydenta Polski uważa Lecha Kaczyńskiego, który pełnił tę funkcję w latach 2005-2010.

Kazik Staszewski sprzeciwia się penalizacji narkotyków, ponieważ – jego zdaniem – handlem nimi zajmują się grupy przestępcze. Zabrał głos w tej sprawie w piosence „5 lat” z albumu Spalaj się! (1991).

Jest samookreślony jako niewierzący, ale z „ogromną potrzebą wiary” i silnym antyklerykalizmem. Od lat 80. XX w. krytykował Kościół katolicki, a szczególnie chciwość kleru. W młodości przez kilka lat był związany ze Świadkami Jehowy, z którymi studiował Pismo Święte, ale rozstał się z grupą w 1986 roku po tym, jak poradzono mu, by zrezygnował z muzyki.

Jest przeciwnikiem powstania warszawskiego, które uważa za „zły ruch”.

Kazik Staszewski dwukrotnie (w 2011 i 2013 roku) odmówił przyjęcia odznaczenia państwowego za zasługi wolnościowe.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz