Robert Kubica

Robert Józef Kubica urodził się 7 grudnia 1984 w Krakowie, jest Polskim kierowcą wyścigowym, został pierwszym Polakiem na starcie Grand Prix Formuły 1.

Robert Kubica wiek

Ile lat ma Robert Kubica ? W 2022 roku skończył 38 lata

Robert Kubica wzrost

Ile wzrostu ma Robert Kubica? To wysoki facet o 184 cm wzrostu

Robert Kubica waga

Ile waży Robert Kubica ? 75kg.

Robert Kubica media społecznościowe

Robert Kubica: instagram.com/robertkubica_real/

Robert Kubica: facebook.com/KubicaOfficial/

Robert Kubica biografia, kariera

Robert Kubica 8 czerwca 2008 roku podczas Grand Prix Kanady zostaje pierwszym polskim kierowcą, który odniósł zwycięstwo w Formule 1. Jego kariera na szczycie motosportu w jednomiejscowych bolidach została przerwana po poważnym wypadku rajdowym w lutym 2011 roku, którego konsekwencje uniemożliwiły mu powrót do Formuły 1. Jednak ponownie wystartował w rajdach na sezon 2013 WRC-2 i wygrywa tytuł.

W 2017 roku, siedem lat po swoim ostatnim Grand Prix Formuły 1, Kubica wrócił do jazdy dla Renault F1 Team w prywatnych testach Lotusem E20, a następnie Renault RS17 na Le Castellet, a także na Hungaroring. Ogłoszony jako następca Felipe Massy w Williams F1 Team, w końcu uzyskał pozycję kierowcy rezerwowego w następnym roku, zanim został ustanowiony na ostatni sezon w Formule 1, w 2019 roku . Po zdobyciu jedynego punktu dla swojego zespołu na koniec skomplikowanego sezonu, stracił prawo jazdy i został rezerwowym kierowcą Alfa Romeo. W 2021 roku, po tym jak Kimi Räikkönen uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19, wrócił do Formuły 1 na Grand Prix Holandii i Grand Prix Włoch.

Robert Kubica miał w Polsce łatwiejsze dzieciństwo niż dzieci w jego wieku. Rzeczywiście, od czwartego roku życia jeździ małymi samochodami kupionymi przez ojca i trenuje na parkingach, gdzie doskonali swoje trajektorie, slalomując między butelkami. Jego ojciec zbudował mu wtedy maszynę zdolną osiągnąć prędkość 90 km/h. Gdy miał siedem lat, jego ojciec dał mu pierwszy gokart, ale Robert był za młody, aby otrzymać prawo udziału w zawodach.

Brał udział w swoich pierwszych zawodach kartingowych w wieku dziesięciu lat. Pomimo niepewnej sytuacji ekonomicznej rodziny, jego ojciec podjął niezbędne wysiłki finansowe, aby umożliwić mu dalszy rozwój, kupując nowe gokarty. Kubica szybko dominuje na polskich torach i gromadzi tytuły mistrza kraju.

Podczas gdy jego kariera doprowadziła go do ścigania się w szczególności we Włoszech, jego rodzina nie była już w stanie ponosić kosztów. Zbawienie przychodzi od włoskiej drużyny kartingowej  CRG, która zachwycona występami Kubicy oferuje mu oficjalnie „kierownicę”. Czternastoletni Kubica, wówczas mieszkający we Włoszech, gromadzi kilometry. Wygrał Mistrzostwa Włoch Juniorów, Monaco Kart Cup i został wicemistrzem Europy.

Wciąż związany z CRG w 1999 roku, ponownie wygrał Mistrzostwa Włoch Juniorów, Mistrzostwa Niemiec, wygrał nowy Monaco Kart Cup i zajął czwarte miejsce w mistrzostwach świata Formuły A. W 2000 roku opuścił CRG, aby dołączyć do Birel i ponownie zdobył tytuł w Niemczech i Włoszech.

13 grudnia 2013 roku, dołączył do zespołu M-Sport, by wystartować w WRC 2014 ze swoim rodakiem Maciejem Szczepaniakiem jako pilot. Mógł zakończyć na szesnastym miejscu w mistrzostwach, kończąc trzy razy w pierwszej dziesiątce, z dwoma szóstymi miejscami w Argentynie i we Włoszech oraz dziewiątym miejscem w Australii. Niemniej jednak jego sezon będzie naznaczony pięcioma wycofaniami.

W lipiec 2012 r ukończył czterodniową sesję testową z Petterem Solbergiem i Jari-Mattim Latvalą na torze Fary za kierownicą Forda Fiesty RS WRC. 8 września 2012 roku, Robert Kubica oficjalnie ogłasza swój powrót do rajdów za kierownicą Subaru S12B WRC z belgijskiego zespołu First Motorsport, samochodem używanym przez Ponsa i Solberga w mistrzostwach świata. Polak wygrywa 9 września, Ronde Gomitolo di Lana, w północnych Włoszech, gdzie początkowo wszedł pod przybranym nazwiskiem Andrea Crugnola. First Motorsport precyzuje, że ten test może zaowocować dalszym udziałem w rajdach, ponownie z udziałem Subaru. Po zwycięstwie w pierwszym rajdzie i wypadku w drugim, Kubica wygrał siedem z dziewięciu etapów rajdu Citta di Bassano Impreza S12B WRC, zawsze prowadząc w First Motorsport.

Robert Kubica jest także pasjonatem rajdów, które rozpoczął w 2009 roku w Renault Clio III, głównie we Włoszech. Jego pierwszymi dużymi wynikami było trzecie miejsce w rajdzie Antibes 2010 zaliczanym do mistrzostw Europy i czwarte miejsce w rajdzie Var zaliczanym do mistrzostw Francji 2010, tym razem za kierownicą Renault Clio S1600.  6 lutego 2011 roku  przechodzi na Ronde di Andora tragiczny wypadek, kiedy uderzył w barierkę zabezpieczającą, która przebiła kabinę jego Škody Fabia S2000.

W listopadzie 2012 w rajdach, Citroën Racing zapowiada udział Polaka w Tropheo Aci Como we Włoszech i Rallye du Var we Francji na Citroënie C4 WRC 45 . Ze względu na słabość prawej ręki manetkę zmiany biegów na kierownicy przesunięto w lewo, a hamulec ręczny zastąpiono przyciskiem na kierownicy. Pierwszy wyścig wygrał z trzydziesto sekundową przewagą nad regularnymi zawodnikami mistrzostw Włoch. Podczas drugiego testu, gdy prowadził, uderzył w drzewo, zjechał z drogi, a następnie spadł pod jezdnię, gdzie jego auto spłonęło doszczętnie.

W sezonie 2015 Kubica ponownie bierze udział w Mistrzostwach Świata za kierownicą Fiesty WRC. W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu wystartował tylko w jedenastu z trzynastu rajdów, a także trzykrotnie plasował się w pierwszej dziesiątce z dwoma dziewiątymi miejscami w Portugalii i Wielkiej Brytanii oraz ósmym w Polsce. Ukończył mistrzostwa na dwunastym miejscu i przerwał międzynarodowe rajdy na początku 2016 roku.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz