Ania Dąbrowska

Anna Dąbrowska to polska artystka muzyczna urodzona 7 stycznia 1981 roku w Chełmie. Jest piosenkarką, kompozytorką, autorką tekstów i producentką muzyczną, a także członkinią Akademii Fonograficznej ZPAV. Jej debiutancki album z 2004 roku, zatytułowany „Samotność po zmierzchu”, spotkał się z uznaniem krytyków i publiczności. Na kolejnej płycie „Kilka historii na ten sam temat” z 2006 roku artystka nawiązała do polskiej muzyki lat 60., co kontynuowała na kolejnych dwóch krążkach. W sumie wydała sześć albumów studyjnych, z których pięć zyskało status platynowych, a „Dla naiwnych marzycieli” zdobył status podwójnie platynowej płyty. W 2011 roku sprzedaż jej płyt w Polsce przekroczyła liczbę 250 tysięcy egzemplarzy. Anna Dąbrowska jest laureatką dziewięciu Fryderyków, na które otrzymała 34 nominacje.

Ania Dąbrowska: wiek

Ile lat ma Ania Dąbrowska? W 2022 roku skończyła 42 lata.

Ania Dąbrowska: wzrost

Ile ma wzrostu Ania Dąbrowska? brak informacji

Ania Dąbrowska: waga

Ile waży Ania Dąbrowska? brak informacji

Ania Dąbrowska: media społecznościowe

Instagram: instagram.com/aniadabrowskaofficial/

Facebook: facebook.com/AniaDabrowskaOfficial/

Ania Dąbrowska: biografia, kariera

Anna Dąbrowska urodziła się w Chełmie 7 stycznia 1981 roku i ma siostrę o imieniu Marta. Kiedy miała 11 lat, jej ojciec zmarł. Już jako nastolatka zaczęła interesować się muzyką i zaczęła uczyć się gry na kontrabasie w szkole muzycznej, jednocześnie ucząc się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie. Po ukończeniu liceum rozpoczęła studia z psychologii na Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Wkrótce potem zaczęła swoją karierę muzyczną, grając na gitarze basowej i śpiewając w zespole 4 Pory RoQ. Występowała na różnych festiwalach i konkursach, takich jak Festiwal Poezji Śpiewanej czy Festiwal Piosenki Francuskiej. W 2002 roku brała udział w programie rozrywkowym Polsatu Idol, gdzie zajęła ósme miejsce. Następnie współpracowała z Andrzejem Smolikiem i Krzysztofem Krawczykiem, nagrywając chórki do ośmiu piosenek na albumie Krawczyka …bo marzę i śnię. W 2003 roku została zaproszona do udziału w Projekcie SI 031, gdzie wokalnie zaangażowała się w trzy piosenki i wzięła udział w nagraniu teledysku do utworu „Trzynastka”. W tym samym roku wydała swój pierwszy singiel „I See”, który jednak nie odniósł większego sukcesu.

W 2004 roku wydała swój debiutancki album pt. „Samotność po zmierzchu”, który został wyprodukowany przez Bogdana Kondrackiego. Album ten spotkał się z pozytywnymi recenzjami, a singiel „Tego chciałam” stał się przebojem. Kolejne hity, takie jak „Charlie, Charlie” czy „Inna”, umocniły jej pozycję na rynku muzycznym, a album „Samotność po zmierzchu” uzyskał status złotej płyty za sprzedaż ponad 40 tysięcy egzemplarzy. Dzięki swojemu sukcesowi, wystąpiła podczas festiwalu TOPtrendy 2005, gdzie wykonała trzy piosenki: „Tego chciałam”, „Tylko słowa zostały” i „Charlie, Charlie”. W 2005 roku zdobyła nagrodę As Empiku oraz trzy Fryderyki.

Anna Dąbrowska w czerwcu 2008 roku wydała swój trzeci album studyjny, zatytułowany „W spodniach czy w sukience?”. Współpracowała przy nim z Leszkiem Możdżerem i Danielem Bloomem. Album utrzymywał stylistykę retro i nawiązywał do lat 60., co stało się cechą charakterystyczną dla jej twórczości. Mimo że opinie krytyków na temat płyty były podzielone, odniosła ona duży sukces komercyjny, uzyskując status złotej płyty już po czterech dniach od premiery, a później także platynowej. Pierwszym singlem promującym album był utwór „Nigdy więcej nie tańcz ze mną”, który stał się hitem na listach przebojów i z którym artystka wzięła udział w konkursie na Polski Hit Lata podczas Sopot Hit Festiwalu.

Anna Dąbrowska 4 marca 2016 roku wydała swój album zatytułowany „Dla naiwnych marzycieli”. W czerwcu tego samego roku została uhonorowana nagrodą Super Jedynka w kategorii Super Artystka Roku podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Otrzymała także nominację w kategorii Album Roku. Pod koniec września 2016 roku została nominowana do nagród MTV Europe Music Awards 2016 w kategorii Najlepszy polski wykonawca.

W styczniu 2017 roku Anna Dąbrowska wydała singiel zatytułowany „Porady na zdrady (Dreszcze)”, który był częścią promocji komedii romantycznej Ryszarda Zatorskiego o tym samym tytule. 10 listopada 2017 roku wydała album kompilacyjny pt. „The Best of”, na którym znalazły się jej największe przeboje oraz premierowy singiel „Z Tobą nie umiem wygrać”. Singiel ten zajął pierwsze miejsce na liście AirPlay, a sam album uplasował się na trzecim miejscu w notowaniu OLiS.

We wrześniu 2018 roku Anna Dąbrowska wydała singiel „Serce nie sługa”, który był częścią promocji filmu o tym samym tytule. W 2019 roku wystąpiła na 56. KFPP w Opolu, na koncercie „Od Opola do Opola”, a pod koniec roku wydała utwór „Gdy wiem, że jesteś”, nagrany przy współpracy z GrubSonem do filmu „1800 gramów”. Również w 2019 roku została uhonorowana tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz