Krystyna Janda

Krystyna Jolanta Janda to wybitna polska aktorka filmowa i teatralna, która urodziła się 18 grudnia 1952 roku w Starachowicach. Oprócz pracy aktorskiej, angażuje się także w reżyserię, pisarstwo, publicystykę oraz śpiew. Od 2004 roku pełni funkcję współzałożycielki i prezeski Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury, która zajmuje się promocją i rozwojem kultury w Polsce. Dzięki fundacji powstały teatry „Polonia” oraz Och-Teatr w Warszawie, których dyrektorką artystyczną jest sama Krystyna Janda. Jest to z pewnością jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury, która swoim dorobkiem artystycznym przyczyniła się do kształtowania współczesnej polskiej sztuki.

Krystyna Janda wiek

Ile lat ma Krystyna Janda? W 2022 roku skończyła 70 lat

Krystyna Janda wzrost

Ile wzrostu ma Krystyna Janda?  167cm wzrostu

Krystyna Janda waga

Ile waży Krystyna Janda? Brak informacji.

Krystyna Janda media społecznościowe

Instagram: instagram.com/tojajanda/

Facebook: facebook.com/profile.php?id=100044484637694

Krystyna Janda biografia, kariera

Krystyna Jolanta Janda to znana polska aktorka filmowa i teatralna, reżyserka, prozaiczka, felietonistka i piosenkarka. Swoją karierę rozpoczęła jeszcze podczas studiów, kiedy zaczęła występować w produkcjach telewizyjnych. W 1976 roku zadebiutowała na dużym ekranie w filmie „Człowiek z marmuru” w reżyserii Andrzeja Wajdy, gdzie zagrała główną rolę reżyserki Agnieszki. Film ten zapewnił jej popularność w kraju. Od tamtej pory pojawiła się w siedmiu filmach Wajdy, w tym w nagradzanych fabularnych i dokumentalnych. Janda wystąpiła również w filmach takich reżyserów jak Jan Rybkowski, Piotr Szulkin, Radosław Piwowarski, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi oraz w miniserialu „Modrzejewska”.

Międzynarodową sławę przyniosła jej rola Antoniny Dziwisz w filmie „Przesłuchanie” z 1982 roku. Janda zagrała również w filmach produkcji niemieckiej, francuskiej i węgierskiej, m.in. w nagrodzonym Oscarem filmie „Mefisto” z 1981 roku.

W latach 1975–1987 była etatową aktorką w Teatrze Ateneum w Warszawie, a od 1987 do 2005 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Janda wyreżyserowała także film „Pestka” z 1995 roku na podstawie prozy Anki Kowalskiej oraz liczne spektakle sceniczne i telewizyjne. Artystka brała również udział w różnych projektach muzycznych, w tym nagranym w duecie z Markiem Grechutą albumie „W malinowym chruśniaku” z 1984 roku.

Janda była przyjaciółką Agnieszki Osieckiej, z którą pozostawała w bliskiej relacji aż do śmierci poetki w 1997 roku. Efektem tej przyjaźni jest m.in. monodram „Biała bluzka”, który Janda wciąż wystawia na deskach Och-Teatru od 2010 roku. W 2004 roku założyła Fundację Krystyny Jandy na rzecz Kultury, której jest prezeską. Fundacja powołała do życia także Teatr „Polonia” oraz Och-Teatr w Warszawie, których Janda jest dyrektorką artystyczną.

Urodziła się w Starachowicach i tam też spędziła swoje dzieciństwo. Jej rodzicami są Zdzisława (z domu Janicka) oraz Ryszard Janda, który jest inżynierem o korzeniach czeskich. Jednak już w wieku półtora roku zamieszkała u swoich dziadków, gdyż jej ojciec został przeniesiony służbowo do Ursusa. Gdy skończyła 7 lat, wróciła do domu rodzinnego. W trakcie swojego dzieciństwa uczęszczała do szkoły muzycznej.

Janda ukończyła warszawskie Państwowe Liceum Plastyczne oraz studium baletowe. W 1975 roku z wyróżnieniem ukończyła studia magisterskie na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Jej debiutem aktorskim był występ w roli Maszy Kułyginy w dramacie „Trzy siostry” Antona Czechowa, którego reżyserem był Aleksander Bardini, na deskach Teatru Telewizji w 1974 roku. W tym samym roku zagrała w ulicznej grotesce scenicznej „Bal manekinów” Brunona Jasieńskiego rolę Manekina 34 w reżyserii Janusza Warmińskiego. Kolejnym ważnym punktem w jej karierze stała się rola Doriana Graya w sztuce „Portret Doriana Graya” Oscara Wilde’a, której adaptację stworzył John Osborne, a reżyserem był Andrzej Łapicki. Spektakl odbył się w Teatrze Małym w Warszawie w 1976 roku. W latach 1976-1987 Janda była aktorką Teatru Ateneum w Warszawie.

Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawiła się w 1973 roku, w serialu „Czarne chmury”, gdzie zagrała rolę dziewczyny tańczącej na chłopskim weselu. Jednak prawdziwym przełomem w jej karierze okazała się rola Agnieszki w filmie Andrzeja Wajdy pt. „Człowiek z marmuru” (1976). Janda często wciela się w role kobiet silnych i niezależnych, z bogatym życiem wewnętrznym. Do najważniejszych filmów, w których zagrała, zaliczają się „Człowiek z żelaza”, „Przesłuchanie” oraz „Kochankowie mojej mamy”. Na scenie muzycznej Janda zadebiutowała w 1977 roku na XV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu piosenką „Guma do żucia”, której muzykę i słowa napisał Marek Grechuta.

Zagrała ponad 60 ról teatralnych od czasów antycznych po repertuar współczesny, co przyniosło jej wiele sukcesów we wszystkich gatunkach scenicznych. Wśród jej największych sukcesów znajduje się rola w spektaklu „Medea” Eurypidesa. Na swoim koncie ma także reżyserię filmu fabularnego „Pestka” oraz występy w około 50 filmach fabularnych, w tym w 6 filmach Andrzeja Wajdy.

Janda jest laureatką wielu nagród, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Za swoją rolę w filmie „Przesłuchanie” otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na 43. MFF w Cannes, a za rolę w „Zwolnieni z życia” Waldemara Krzystka zdobyła Srebrną Muszlę na MFF w San Sebastián. Nagrodę na MFF w Montrealu otrzymała za rolę w niemiecko-francuskim filmie „Laputa knerii” Helmy Sanders-Brahms.

Krystyna Janda jest także znana z innych dziedzin artystycznych. Śpiewa, reżyseruje, pisze felietony i wydała pięć albumów studyjnych oraz pięć książek. Pisuje felietony do magazynu „Poradnik Domowy” oraz wcześniej do miesięczników „Pani” i „Uroda”. Prowadzi również blog.

Artystka jest wielokrotnie nagradzana jako najpopularniejsza i najbardziej ceniona aktorka w Polsce. W 1998 roku została wybrana do grona najwybitniejszych aktorów XX wieku w ankiecie „Koniec wieku” przeprowadzonej przez tygodnik „Polityka”. W 2006 roku otrzymała nagrodę Medaille Charlemagne pour des Medias Européens za wybitny dorobek aktorski oraz walkę o równouprawnienie kobiet. Za rolę Tonki Babić w spektaklu „Ucho, gardło, nóż” w jej własnej reżyserii, została nagrodzona Feliksem Warszawskim.

Krystyna Janda odbyła jedną z największych tras teatralnych w historii polskiego teatru, grając 48 spektakli w ciągu dwóch miesięcy w 8 największych miastach Polski. W 2005 roku podjęła się wyzwania stworzenia własnego, niepublicznego teatru w Warszawie, Teatru „Polonia”. Jest także członkiem Rady Nadzorczej Fundacji Okularnicy. W 2015 roku wypuściła na rynek kosmetyki sygnowane swoim nazwiskiem.

W okresie od 1974 do 1979 roku, Krystyna Janda była małżonką znanego aktora Andrzeja Seweryna. Para ta doczekała się córki o imieniu Maria. Po rozwodzie z Sewerynem, Krystyna Janda zawarła związek małżeński z Edwardem Kłosińskim, który niestety zmarł 5 stycznia 2008 roku. Z drugim mężem ma dwóch synów: Adama i Jędrzeja. Obecnie zamieszkuje w podwarszawskiej miejscowości Milanówek.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz