Robert Lewandowski

Robert Lewandowski urodził się 21 sierpnia 1988 w Warszawie, jest piłkarzem występującym na pozycji napastnika FC Barcelona oraz w selekcji . Od 22 czerwca 2013 roku Lewandowski jest żonaty z polską karateką Anną Lewandowską (ur. 7 września 1988; z domu Stachurska), która m.in. zdobyła złoty medal z kadrą narodową na Mistrzostwach Świata Fudokan Karate 2013 w Pradze. Para ma dwie córki (ur. 2017 i 2020).

Robert Lewandowski wiek

Ile lat ma Robert Lewandowski? W 2022 roku skończył 34 lata

Robert Lewandowski wzrost

Ile wzrostu ma Robert Lewandowski? To wysoki facet 185 cm wzrostu

Robert Lewandowski waga

Ile waży Robert Lewandowski? 81kg.

Robert Lewandowski media społecznościowe

Instagram: instagram.com/_rl9/?hl=pl

Facebook: facebook.com/rl9official/

Robert Lewandowski biografia, kariera

Lewandowski opisuje swojego ojca, który zmarł na wylew w 2005 roku na kilka tygodni przed debiutem zawodowym, jako swojego najważniejszego kibica. W październiku 2017 Lewandowski ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie o kierunku sportowym na Warszawskiej Akademii. Tematem pracy licencjackiej była jego własna kariera.

Z Reprezentacją Polski brał udział w trzech Mistrzostwach Europy w latach 2012, 2016, 2020, a także w Mistrzostwach Świata 2018 w Rosji i Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze.

Uważany jest za jednego z najlepszych środkowych napastników w historii, w szczególności dzięki swojej niesamowitej wszechstronnej grze w przeciwnych polach karnych. Drugi król strzelców w historii Bundesligi, zaraz za legendą Gerdem Müllerem, zdobył przez sezony w Niemczech przydomek „LewanGOALski”, nadany przez kibiców i dziennikarzy.

Lewandowski trenował w Varsovii Warszawa, a następnie w dwóch innych stołecznych klubach, Robert Lewandowski został zauważony w polskiej drugiej lidze przez rekruterów z Lecha Poznań, gdy grał w Zniczu Pruszków. Po dołączeniu do Poznania latem 2008 roku od razu nabrał międzynarodowego wymiaru, rozegrał swój pierwszy mecz w reprezentacji Polski kilka miesięcy później.

Król strzelców ligowych latem 2010 roku odszedł do Borussii Dortmund. Z niemieckim klubem został mistrzem w pierwszym sezonie, ugruntował swoją pozycję w Bundeslidze jako jeden z najlepszych strzelców w Europie i grał w najbardziej prestiżowych rozgrywkach kontynentalnych, Lidze Mistrzów. Po zdobyciu czterech trofeów z Borussią i zdobyciu tytułu króla strzelców ligi niemieckiej, Lewandowski dołączył do Bayernu Monachium w 2014 roku.

W 2020 roku Lewandowski wyróżnia się w szczególności tym, że był królem strzelców mistrzostw Niemiec, Pucharu Niemiec i Ligi Mistrzów, zdobywając łącznie 59 bramek strzelonych w ciągu całego sezonu i kończąc jako król strzelców we wszystkich rozgrywkach, w których brał udział .

W tym samym roku Robert Lewandowski zdobył nagrodę Piłkarza Roku FIFA, wyprzedzając legendarnych piłkarzy Cristiano Ronaldo i Lionela Messiego i wyprzedził Argentyńczyka. Jest jak dotąd pierwszym polskim piłkarzem w historii, który zdobył tę nagrodę. Robert dwukrotnie zdobył europejski Złoty But, przyznawany w każdym sezonie najlepszemu strzelcowi Europy we wszystkich ligach.

W 1997 roku rodzice zapisali go do Varsovii Warszawa, międzyszkolnego ośrodka sportowego. Następnie trenował na zrujnowanym boisku położonym bardzo blisko stadionu im. Kazimierza Sosnkowskiego.

Na początku 2005 roku Robert Lewandowski opuścił Varsovię i dołączył do regionalnego klubu. Rozegrał tam kilka meczów i strzelił cztery gole w czwartej lidze. Tuż przed startem sezonu 2005-2006 przeszedł do Legii Warszawa, liczącego się klubu w mieście i w kraju, przechodząc do jego rezerw. W trzeciej lidze miał pewne trudności z narzuceniem sobie formy i strzelił tylko dwa gole w drużynie, która znajdowała się na dole tabeli, co ostatecznie sprawiło, że usunięto go z grupy. Jego matka, siatkarka grająca w pierwszej lidze kilka lat wcześniej, widząc swojego syna w kiepskiej formie, wykorzystała swoje koneksje, by znaleźć mu nowy klub.

16 lipca 2022 r , podczas gdy transfer do FC Barcelony był wspominany w prasie od kilku tygodni, ostatecznie osiągnięto porozumienie między katalońskim klubem a Lewandowskim. Kwota transferu wynosi 45 mln euro przy 3-letnim kontrakcie.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku Lewandowski, jako kapitan drużyny, poparł decyzję Polskiego Związku Piłki Nożnej PZPN o bojkocie zbliżających się eliminacji Mistrzostw Świata FIFA 2022 przeciwko reprezentacji Rosji w piłce nożnej. Lewandowski napisał na Twitterze: „Nie wyobrażam sobie meczu z reprezentacją Rosji w sytuacji zbrojnej agresji na Ukrainie. Rosyjscy piłkarze i kibice nie są za to odpowiedzialni, ale nie możemy udawać, że nic się nie dzieje.”

Lewicowo-liberalny magazyn „ Polityka ” zauważył w 2022 roku, że Lewandowski ma wizerunek „zimnego profesjonalisty” i zarzucił mu, że nie angażuje się w promowanie młodych talentów: dużo było doniesień o tym, jak „umie wykorzystać poważne umiejętności nabył na polu miliony”. „Ale nic nie wskazuje na to, że choćby ułamek swojej imponującej fortuny przekazał akademii piłkarskiej, szkółce piłkarskiej, że wspierał jakąkolwiek pozytywną inicjatywę sportową. Jeśli brał udział w akcjach społecznych, to tylko sporadycznie i jako gwiazda do wynajęcia”.

Der Spiegel nazwał Lewandowskiego „biznesmenem” i zacytował przedstawiciela Borussii Dortmund na portrecie piłkarza: „Jedynym uznaniem, jakie Robert zna, są pieniądze” .

Author: Blogiant

Dodaj komentarz