Michał Żebrowski

Michał Żebrowski urodzony 17 czerwca 1972 roku, to polski aktor i piosenkarz. Był pierwszym aktorem, który zagrał Geralta z Rivii w filmie Wiedźmin.

Michał Żebrowski: wiek

Ile lat ma Michał Żebrowski? W 2022 roku skończył 50 lat

Michał Żebrowski: wzrost

Ile wzrostu ma Michał Żebrowski? 188cm

Michał Żebrowski: waga

Ile waży Michał Żebrowski? brak informacji

Michał Żebrowski: media społecznościowe

Instagram: instagram.com/zebrowski.michal/

Facebook: facebook.com/michalzebrowski/

Michał Żebrowski: biografia, kariera

Michał Żebrowski to jedna z najbardziej znanych postaci polskiego kina i teatru. Urodził się 17 czerwca 1972 roku w Warszawie, gdzie spędził większość swojego życia. Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie w 1995 roku, rozpoczął karierę aktorską, która trwa do dziś.

Debiutem aktorskim Michała Żebrowskiego był dramat telewizyjny „Samowolka” w reżyserii Feliksa Falka, w którym zagrał u boku Roberta Gonery. Rok później wystąpił w dreszczowcu telewizyjnym „Wynajmę pokój…” z Igorem Przegrodzkim i Beatą Ścibakówną.

Jego debiut sceniczny odbył się w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, gdzie zagrał rolę Jimmy’ego Portera w sztuce Johna Osborne’a „Miłość i gniew”. Za swój debiut teatralny oraz rolę Posła Parysów w inscenizacji Jana Kochanowskiego „Odprawa posłów greckich” oraz występ w przedstawieniu Zbigniewa Herberta „Opowiastki o Panu Cogito”, otrzymał nagrodę jury, publiczności i Jana Machulskiego na XIII Łódzkim Przeglądzie Szkół Teatralnych ’95.

Michał Żebrowski zadebiutował na kinowym ekranie w 1996 roku rolą młodego robotnika w filmie historycznym „Poznań 56” w reżyserii Filipa Bajona. Po gościnnym występie w pięciu odcinkach serialu „Sława i chwała” (1997), zagrał postać Jana Skrzetuskiego w adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem” (1999) w reżyserii Jerzego Hoffmana. Za tę rolę otrzymał nominację do nagrody Orła w kategorii najlepsza główna rola męska.

W ciągu swojej kariery Michał Żebrowski występował na scenach wielu warszawskich teatrów, takich jak Ateneum im. Stefana Jaracza, Narodowy, Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Nowy Praga, Komedia i Wielki. W 2001 roku zagrał Geralta z Rivii, zwanego również Białym Wilkiem, w filmie fantasy „Wiedźmin”. Za tę rolę był nominowany do nagrody Orła w kategorii najlepsza główna rola męska.

Michał Żebrowski to aktor wszechstronny, który udowodnił swoje umiejętności zarówno na scenie, jak i przed kamerą. Jego kreacje filmowe i teatralne są doceniane zarówno przez krytyków, jak i przez publiczność. Wciąż pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych polskich aktorów.

Zyskał popularność w 2002 roku zajmując drugie miejsce w plebiscycie „TeleRzeczpospolitej” na najpopularniejszego aktora. Rok ten okazał się również sukcesem dla artysty, który odebrał nagrodę Fryderyka w kategorii album roku – poezja śpiewana/piosenka autorska za płytę Lubię, kiedy kobieta (2001), nagraną z Anną Marią Jopek, Kasią Nosowską i Kasią Stankiewicz. Zdobył także Specjalną TeleMaskę, nagrodę czasopisma Tele Tydzień.

W 2004 roku ukazała się seria płyt Poczytaj mi tato, gdzie aktor czyta klasykę polskiej poezji dla dzieci. Żebrowski zagrał także w biograficznym dramacie wojennym Romana Polańskiego Pianista (2002), za co otrzymał uznanie krytyki oraz Złotą Kaczkę. W 2004 roku jego kreacja trzydziestoletniego Wojciecha Winklera, ambitnego i samodzielnego, a jednak izolującego się od świata i ludzi, wychowanego w dzieciństwie przez sadystycznego ojca w dramacie psychologicznym Magdaleny Piekorz Pręgi (2004) przyniosła mu statuetkę Jańcia Wodnika na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni oraz trzecią nominację do nagrody Orła.

W 2005 roku wcielił się w postać charyzmatycznego księdza Jana, który stał się nosicielem wirusa HIV, co zmieniło jego życie w koszmar w dramacie Andrzeja Seweryna Kto nigdy nie żył…. Żebrowski zagrał również rolę hetmana Kibowskiego w produkcji rosyjskiej pt. Rok 1612 (2007).

W 2012 roku aktor po raz pierwszy trafił do serialu Na dobre i na złe, gdzie zagrał profesora doktora habilitowanego nauk medycznych Andrzej Falkowicza. Za tę rolę zdobył nagrodę Telekamera w kategorii Aktor w latach 2015-2018. Żebrowski jest również dyrektorem warszawskiego Teatru 6. piętro, który stworzył wraz z Eugeniuszem Korinem w 2010 roku.

Ponadto, w 2015 roku aktor pojawił się w reklamie Play, a w 2020 roku wziął udział w kampanii reklamowej burgera Maestro w sieci gastronomicznej McDonald’s, wraz z Borysem Szycem. Żebrowski był również na okładkach wielu magazynów, takich jak „Gala”, „Tele Tydzień”, „Elle”, „Exclusive”, „Viva!”, „Rewia”, „Film”, „Sukces”.

Michał Żebrowski, popularny polski aktor, zdecydował się na małżeństwo z Aleksandrą Adamczyk w Brzegach-Rynias w czerwcu 2009 roku. Para ma dużą różnicę wieku, ponieważ Aleksandra jest o 15 lat młodsza od Michała. Wspólnie wychowują czwórkę dzieci – trzech synów i jedną córkę. Ich pierworodny syn Franciszek przyszedł na świat w 2010 roku, a trzy lata później przyszło na świat drugie dziecko pary – syn Henryk. W sierpniu 2020 roku para powitała na świecie swoje trzecie dziecko, syna Feliksa. W lipcu 2022 roku urodziła się ich pierwsza córka, Łucja.

Michał Żebrowski jest również właścicielem domu na Podhalu, gdzie wraz z rodziną prowadzi małe gospodarstwo ekologiczne. Aktor jest zaangażowany w promowanie zdrowego stylu życia oraz ochronę środowiska naturalnego.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz