Manuela Gretkowska

Manuela Gretkowska urodziła się 6 października 1964 roku, to polska pisarka, scenarzystka, feministka i polityk. Jest założycielką Inicjatywy Feministycznej. Manuela Gretkowska urodziła się w Łodzi, studiowała filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1988 wyjechała z Polski i zamieszkała w Paryżu, gdzie studiowała antropologię w Ecole des hautes etudes en sciences sociales. Na początku lat 90-tych wróciła do kraju, gdzie była zastępcą redaktora naczelnego, a następnie kierownikiem literackim czasopisma „ Elle”. Pisała felietony do Elle, Cosmopolitan, Wprost, Polityka, Machina, Cogito.

Manuela Gretkowska: wiek

Ile lat ma Manuela Gretkowska? w 2022 roku skończyła 58 lat

Manuela Gretkowska: wzrost

Ile ma wzrostu Manuela Gretkowska? brak informacji

Manuela Gretkowska: waga

Ile waży Manuela Gretkowska? brak informacji

Manuela Gretkowska: media społecznościowe

Manuela Gretkowska: instagram.com/manuelagretkowska/

Manuela Gretkowska: facebook.com/gretkowska.manuela/

Manuela Gretkowska: biografia, kariera

Swoją karierę rozpoczęła w latach 80. jako dziennikarka w tygodniku „Polityka”, gdzie pisała artykuły dotyczące kultury i sztuki. Wkrótce zaczęła publikować również własne opowiadania i eseje w prasie literackiej, a jej debiutancka powieść „Małżonkowie” ukazała się w 1990 roku.

W dorobku Manueli Gretkowskiej znajduje się wiele powieści, opowiadań, esejów oraz scenariuszy filmowych. Jej twórczość cechuje się odważnym podejściem do tematów tabu oraz silnym feministycznym przesłaniem. Wiele jej dzieł dotyczy tematów takich jak seksualność, równouprawnienie kobiet, polityka czy religia. Jednym z najbardziej znanych dzieł Gretkowskiej jest powieść „Książę” z 1997 roku, poruszająca temat skomplikowanych związków między ludźmi.

Gretkowska jest także autorką scenariuszy do filmów, takich jak „Tam i z powrotem” czy „Kobieta samotna”. W 2007 roku zadebiutowała jako reżyserka filmowa, realizując film „Matka Teresa od kotów”, który zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Manuela Gretkowska jest także znana z aktywnego działania społecznego i politycznego. W 2014 roku bezskutecznie kandydowała do Parlamentu Europejskiego z listy partii Razem. W 2016 roku założyła własną partię, Partię Kobiet, której celem jest walka o prawa kobiet oraz równość płci.

Twórczość Manueli Gretkowskiej wywołuje wiele kontrowersji i budzi emocje. Jednak dzięki swojemu odważnemu i szczerym podejściu do trudnych tematów, Gretkowska zyskała uznanie wśród krytyków literackich i filmowych. Jest jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury i sztuki współczesnej, a jej twórczość inspiruje i pobudza do refleksji nad aktualnymi problemami społecznymi.

Manuela Gretkowska to nie tylko utalentowana pisarka i filmowiec, ale także aktywistka i feministka. Zawsze była otwarta na trudne tematy, poruszając kwestie związane z polityką, seksualnością, religią i równouprawnieniem kobiet. Jej twórczość jest ważnym głosem we współczesnej polskiej kulturze i sztuce, a jej zaangażowanie społeczne pokazuje, że zawsze warto walczyć o swoje przekonania i idee.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz