Agnieszka Grochowska

Agnieszka Grochowska urodziła się 31 grudnia 1979 roku w Warszawie, to polska aktorka teatralna i filmowa. Agnieszka Grochowska studiowała aktorstwo w Akademii Teatralnej w Warszawie, którą ukończyła w 2002 roku. Po studiach została członkinią zespołu Teatru Studio w Warszawie, gdzie w swoim pierwszym sezonie Petera Shaffera za rolę Konstancji w Amadeuszu u boku Zbigniewa Zapasiewicza otrzymała nagrodę za najlepszy debiut sezonu. W tym samym roku zadebiutowała także w filmie reżyserowanym przez swojego przyszłego męża Dariusza Gajewskiego, za którego wyszła za mąż w lipcu 2004 roku.

Agnieszka Grochowska: wiek

Ile lat ma Agnieszka Grochowska? w 2022 roku skończyła 43 lata

Agnieszka Grochowska: wzrost

Ile ma wzrostu Agnieszka Grochowska? 170cm

Agnieszka Grochowska: waga

Ile waży Agnieszka Grochowska? brak informacji

Agnieszka Grochowska: media społecznościowe

Instagram: instagram.com/agnieszkagrochowska_official/

Facebook: facebook.com/grochowska.agnieszka/

Agnieszka Grochowska: biografia, kariera

Agnieszka Grochowska, urodzona w 1979 roku w Warszawie, jest córką dziennikarza oraz ekonomistki. Ma młodszą o dwa lata siostrę. W szkole podstawowej uczęszczała na zajęcia do ogniska aktorskiego przy Teatrze Ochota w Warszawie, które prowadzili Halina i Jan Machulscy. W 2002 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie i od tego czasu związana jest z Teatrem Studio w Warszawie.

W latach 2000. Agnieszka Grochowska była uważana za jedną z najbardziej utalentowanych aktorek młodego pokolenia. W 2001 roku zadebiutowała w Teatrze Telewizji w sztuce „Beatryks Cenci”, w której zagrała tytułową postać. Wkrótce potem pojawiła się na ekranie w serialu „Zaginiona” w roli Uli Tokarskiej, która upozorowała swoje zaginięcie. Następnie dołączyła do Teatru Studio w Warszawie, gdzie zagrała w sztukach w reżyserii Zbigniewa Brzozy, w tym w „Mewie” u boku Krystyny Jandy oraz w „Amadeuszu”, gdzie partnerowała Zbigniewowi Zapasiewiczowi. Za swoje występy otrzymała nominację do nagrody Feliksa za najciekawszy debiut teatralny sezonu.

W 2002 roku Agnieszka Grochowska zadebiutowała na ekranie w filmie „AlaRm”, którego reżyserem był jej przyszły mąż, Dariusz Gajewski. Rok później para zrealizowała dramat „Warszawa”, w którym Grochowska wcieliła się w postać naiwnej Klary. Następnie zagrała główną rolę w polsko-szwedzkim filmie „Podróż Niny” (2004) oraz w niemieckim obrazie „Unterwegs”. Przełomową rolą w jej karierze okazała się postać Tani w filmie „Pręgi” Magdaleny Piekorz. Za tę rolę otrzymała nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej oraz do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii plebiscytu widzów dla najlepszej aktorki europejskiej. Była również nominowana do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

Agnieszka Grochowska w 2006 roku pojawiła się na dużym ekranie w kilku produkcjach filmowych. W filmie Południe-Północ zagrała u boku Borysa Szyca, co przyniosło jej drugą nominację do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. W tym samym roku wystąpiła również w komedii romantycznej Tylko mnie kochaj u boku Macieja Zakościelnego i Agnieszki Dygant oraz w filmie Samotność w sieci, w reżyserii Witolda Adamka, w którym odegrała drugoplanową rolę Natalii. W Hani, filmie Janusza Kamińskiego, wcieliła się w rolę zmęczonej małżeńską rutyną Oli. Wystąpiła także w serialu politycznym Ekipa w roli Doroty, asystentki w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Grochowska użyczyła również swojego głosu w polskiej wersji językowej animacji Ratatuj wyprodukowanej przez studio Pixar. W 2007 roku została uhonorowana nagrodą „Shooting Stars” dla najbardziej obiecującej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

W 2008 roku Grochowska zagrała pierwszoplanową rolę w produkcji amerykańsko-polskiej Mała wielka miłość, gdzie partnerował jej Joshua Leonard. Następnie wzięła udział w filmie Upperdog (2009) jako Maria, Polka, która postanawia połączyć rozdzielone przed laty rodzeństwo. Za swoją rolę w tym filmie aktorka otrzymała nagrodę Amanda dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej w 2010 roku oraz nominację do nagrody Kanon podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kosmorama w Trondheim. W 2010 roku zagrała także w filmie Wenecja w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego oraz w pierwszym tryptyku Macieja Ślesickiego Trzy minuty. 21:37, za co otrzymała Złotego Lwa za drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wystąpiła również w filmie Stepy, koprodukcji belgijsko-polskiej, w reżyserii Vanji d’Alcantary, gdzie odegrała rolę Niny, żony polskiego oficera zesłanej wraz z dzieckiem do pracy w sowchozie w Azji Centralnej. Za tę rolę otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmów w Ostendzie w 2011 roku.

Agnieszka Grochowska zyskała uznanie za swoją rolę w filmie W ciemności Agnieszki Holland, który miał swoją premierę w Polsce w styczniu 2012 roku. Ten dramat wojenny był nominowany do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny podczas 84. ceremonii wręczenia Oscarów, a samą Grochowską nominowano do Polskich Nagród Filmowych za najlepszą główną rolę kobiecą. Następnie aktorka wcieliła się w postać Danuty Wałęsy w filmie Wałęsa. Człowiek z nadziei Andrzeja Wajdy (2012).

W uznaniu jej zasług dla kultury, Agnieszka Grochowska została odznaczona brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 11 kwietnia 2014 roku.

Życie prywatne aktorki również przynosiło radość. Od lipca 2004 roku jest żoną reżysera Dariusza Gajewskiego, a w 2012 roku para powitała na świecie swojego pierwszego syna, któremu nadali imię Władysław. Cztery lata później, w 2016 roku, na świat przyszedł ich drugi syn – Henryk.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz