Dawid Podsiadło

Dawid Henryk Podsiadło, znany polski piosenkarz i autor tekstów, urodził się 23 maja 1993 roku w Dąbrowie Górniczej. Wraz ze swoim zespołem Curly Heads, wziął udział w programie telewizyjnym X Factor w 2012 roku, gdzie ostatecznie zwyciężył. Po swoim triumfie, w 2013 roku, Podsiadło wydał swój debiutancki album zatytułowany „Comfort and Happiness”. Album ten szybko stał się bestsellerem, osiągając 1. miejsce na polskiej liście sprzedaży i sprzedając się w ponad 150 tysiącach egzemplarzy. Dzięki temu zyskał on status diamentowej płyty oraz został najlepiej sprzedającym się albumem w Polsce w 2013 roku. Kolejny album Podsiadło, „Annoyance and Disappointment”, został wydany w 2015 roku i również osiągnął 1. miejsce na liście OLiS. Zdobył on także status diamentowej płyty, sprzedając się w ponad 150 tysiącach egzemplarzy. W 2018 roku Podsiadło wydał swój trzeci album zatytułowany „Małomiasteczkowy”, który również osiągnął 1. miejsce na liście OLiS. Dzięki temu Dawid Henryk Podsiadło trzeci raz z rzędu zajął szczyt polskiej listy sprzedaży. Łącznie sprzedał ponad 600 tysięcy płyt w Polsce.

Dawid Podsiadło: wiek

Ile lat ma Dawid Podsiadło? W 2023 roku skończył 29 lat

Dawid Podsiadło: wzrost

Ile wzrostu ma Dawid Podsiadło? 183 cm wzrostu

Dawid Podsiadło: waga

Ile waży Dawid Podsiadło? brak informacji

Dawid Podsiadło: media społecznościowe

Instagram: instagram.com/dylanwishop/

Facebook: facebook.com/podsiadlo.dawid/

Dawid Podsiadło: biografia, kariera

W 2011 roku wziął udział w pierwszej edycji programu X Factor, jednak odpadł na tzw. bootcampie, czyli drugim etapie eliminacji. Później wraz ze swoim zespołem, Curly Heads, brał udział w przesłuchaniach do programu Mam talent!. Niestety, nie przeszli do kolejnego etapu, a sam Podsiadło nie zgodził się na samodzielny awans do drugiej rundy. W 2012 roku zdecydował się ponownie wystartować w X Factorze i tym razem udało mu się dotrzeć aż do odcinka finałowego, gdzie decyzją telewidzów został wybrany jako laureat drugiej edycji programu. W finale wykonał m.in. utwór Katie Melui „Better Than a Dream” w duecie z artystką.

W maju 2013 roku ukazał się jego debiutancki album studyjny pt. „Comfort and Happiness”, wydany przez wytwórnię płytową Sony Music Entertainment Poland. Album ten już w pierwszym tygodniu po premierze zajął 1. miejsce na liście OLiS. W czerwcu tego samego roku otrzymał dwie nominacje do nagrody Eska Music Awards w kategoriach: najlepszy artysta oraz najlepszy artysta w sieci. 2 czerwca wystąpił jako support przed koncertem Lany Del Rey na warszawskim Torwarze. 3 lipca zaśpiewał na Tent Stage podczas 12. edycji Open’er Festival w Gdyni, a 9 sierpnia był jednym z wykonawców na festiwalu Coke Live Music w Krakowie. We wrześniu został nominowany do nagrody Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy. Pod koniec 2013 roku otrzymał także nominację do Paszportów „Polityki” w dziedzinie muzyki popularnej. W lutym 2014 roku został uhonorowany czterema Fryderykami, a w marcu zdobył nagrodę Wiktora dla gwiazdy piosenki. Miesiąc później otrzymał dwie nominacje do Superjedynek, które były częścią Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Były to kategorie: SuperArtysta oraz SuperAlbum (za „Comfort and Happiness”). W maju 2014 roku wziął udział w koncercie TOP na TOPtrendy 2014, gdzie był jednym z 10 artystów z największą liczbą sprzedanych płyt w Polsce w poprzednim roku. Jego album „Comfort and Happiness” zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

We wrześniu 2015 roku Dawid Podsiadło ogłosił, że już niedługo ukaże się drugi album artysty. 9 września premierę miał pierwszy singiel z płyty, „W dobrą stronę”, który od razu zdobył popularność, zajmując pierwsze miejsce na liście Airplay oraz szczyty większości list przebojów radiowych w Polsce. Piosenka ta osiągnęła również status diamentowy. 6 listopada 2015 roku ukazał się album zatytułowany Annoyance and Disappointment, który szybko zadebiutował na pierwszym miejscu listy OLiS. Do 2018 roku album sprzedał się w ponad 150 tysiącach egzemplarzy, co przyniosło mu status diamentowy. Annoyance and Disappointment był piątą najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce w 2015 roku, otrzymał też nominację do Fryderyków 2016 w kategorii Album roku pop, a singel „W dobrą stronę” był nominowany w kategorii Utwór roku oraz Teledysk roku, a w tej ostatniej kategorii zdobył nagrodę. W marcu 2016 roku ukazał się kolejny singiel Podsiadło, „Forest”, który po pewnym czasie został certyfikowany złotem. 17 czerwca wydany został trzeci singiel, „Pastempomat”, który zyskał status potrójnej platyny i znalazł się na 46. miejscu listy Airplay. Podczas gali Eska Music Awards 2016, która odbyła się 26 sierpnia 2016 roku, Podsiadło otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy artysta. Na początku października 2016 roku artysta zaprezentował utwór „Tapety”, a niedługo później wydał rozszerzoną wersję albumu Annoyance and Disappointment. Piątym i ostatnim singlem promującym płytę stała się piosenka „Where Did Your Love Go?”, która została wydana do promocji radiowej na początku grudnia 2016 roku. Pod koniec tego samego roku Dawid Podsiadło ogłosił zawieszenie swojej kariery, co obejmowało m.in. roczną przerwę od grania koncertów.

Dnia 6 czerwca 2018 roku, popularny polski muzyk Dawid Podsiadło powrócił na rynek muzyczny z teledyskiem do piosenki „Małomiasteczkowy”, która stała się pierwszym singlem z jego trzeciego albumu. Utwór ten szybko zdobył popularność w Polsce, zajmując szczyt listy Airplay oraz większości innych list przebojów radiowych.

Niespełna piętnaście dni później, tj. 19 października 2018 roku, Podsiadło zadebiutował jako prowadzący audycję radiową „Małomiasteczkowy program” na antenie RMF FM. Mniej więcej w tym samym czasie, 5 października 2018 roku, muzyk wydał kolejny singiel pt. „Nie ma fal”, który okazał się również ogromnym sukcesem, docierając do trzeciego miejsca na liście Airplay oraz zdobywając pierwsze miejsce na większości innych list przebojów radiowych w Polsce.

19 października 2018 roku, po wielu miesiącach pracy, artysta wydał swój nowy album, również zatytułowany „Małomiasteczkowy”. Płyta ta okazała się nie tylko ogromnym sukcesem artystycznym, ale także komercyjnym. Zadebiutowała ona na pierwszym miejscu prestiżowej listy OLiS, a już w kilka dni po premierze sprzedała się w nakładzie ponad 30 tysięcy egzemplarzy, co pozwoliło jej zdobyć status platynowej płyty. Do stycznia 2019 roku, album rozszedł się w nakładzie ponad 120 tysięcy egzemplarzy. W ramach promocji płyty, Podsiadło odbył serię koncertów pod hasłem „Małomiasteczkowa trasa”, obejmującą występy w głównych miastach Polski. Po zakończeniu tej trasy, ruszył w kolejną – „Wielkomiejski Tour”, tym razem odwiedzając mniejsze miejscowości.

W maju 2019 roku, Dawid Podsiadło wraz z Taco Hemingwayem ogłosił koncert na Stadionie Narodowym w Warszawie, który stał się prawdziwym wydarzeniem kulturalnym. Bilety na ten koncert sprzedały się w niemal trzy godziny, co pozwoliło zapełnić cały stadion i pobić rekord Polski w sprzedaży biletów, wyprzedając takie gwiazdy jak Metallica czy Coldplay. Również w 2019 roku, Podsiadło wziął udział w produkcji filmu „(Nie)znajomi”.

W maju 2020 roku, podczas pandemii COVID-19, Dawid Podsiadło włączył się do akcji #hot16challenge2, mającej na celu zebranie funduszy dla personelu medycznego[53]. Od 2021 roku, wraz z Radosławem Kotarskim, prowadzi podcast o popkulturze, zatytułowany Podsiadło Kotarski Podcast[54]. W tym samym roku dołączył do supergrupy Męskie Granie Orkiestra 2021, wraz z Darią Zawiałow i Vito Bambino, nagrywając singiel „I Ciebie też, bardzo” promujący festiwal Męskie Granie 2021[55]. W czerwcu 2022 roku, ogłosił trasę koncertową Postprodukcja Tour, która będzie promować jego najnowszy album zatytułowany „Lata dwudzieste”. Singlem zapowiadającym płytę jest utwór „Post”, który został wydany 24 czerwca 2022 roku na platformach streamingowych.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz