Marcin Dorociński

Marcin Dorociński urodził się 22 czerwca 1973 w Milanówku, jest znanym polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Marcin Dorociński, urodzony pod Warszawą, pochodzi ze skromnej rodziny. Rodzina była biedna. Jego ojciec pracował jako kowal, matka zajmowała się domem. Jego trzej bracia zostali policjantami. Jako dziecko Dorociński chciał zostać zawodowym piłkarzem, jednak po poważnej kontuzji nogi musiał zrezygnować z tych aspiracji zawodowych. Uczęszczał do technikum w Grodzisku Mazowieckim, gdzie uzyskał stopień państwowy mechanika. Jego talent aktorski odkrył w szkole zawodowej nauczyciel historii. W latach 1993-1997 ukończył studia aktorskie w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Marcin Dorociński wiek

Ile lat ma Marcin Dorociński? W 2022 roku skończył 49 lat

Marcin Dorociński wzrost

Ile wzrostu ma Marcin Dorociński? 183 cm wzrostu

Marcin Dorociński waga

Ile waży Marcin Dorociński? Brak informacji

Marcin Dorociński media społecznościowe

Instagram: instagram.com/marcindorocinski/

Facebook: facebook.com/marcindorocinski

Marcin Dorociński: biografia, kariera

Na drugim roku warszawskiej PWST zagrał Don Rodrigue’a w telewizyjnej adaptacji Le Cid w reżyserii Krystyny ​​Jandy. Zadebiutował w 1996 roku małą rolą studenta w kontrowersyjnym filmie Andrzeja Szamanka Żuławskiego. Rok później, w kwietniu 1997 roku, zdobył Nagrodę Aktorską na XV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, za rolę Kreona Sofoklesa w tragedii Antygona.

Po ukończeniu studiów Dorociński początkowo nie znalazł pracy jako aktor. Pracował jako kelner, bramkarz w klubie nocnym i utrzymywał się finansowo z różnych innych prac, aż w końcu dostał angaż na scenę w Warszawskim Teatrze Dramatycznym. Gościnnie Dorociński wystąpił także w kilku przedstawieniach Teatru Ateneum w Warszawie, od sezonu 2011/12 jest stałym członkiem Teatru Ateneum.

Dorociński początkowo grał drobne role w różnych polskich serialach telewizyjnych. Jego przełom jako aktora filmowego nastąpił w 2005 roku wraz z filmem kryminalnym Pitbull w reżyserii Patryka Vegi. W 2005 roku otrzymał Nagrodę Filmową im. Zbyszka Cybulskiego za rolę sekretarza stanu Sławomira Desperskiego „Despero” . Potem pojawiły się inne główne role w kinie, m.in. Ogród Luizy (2007), w którym zagrał Fabiana Sawickiego, gangstera zakochującego się w młodej dziewczynie przebywającej w szpitalu psychiatrycznym. W 2008 roku wcielił się w głównego bohatera Bartka w komedii romantycznej Rozmowy nocą.

Marcin Dorociński to jeden z najbardziej rozchwytywanych aktorów filmowych, telewizyjnych i teatralnych w rodzimej Polsce. Często uosabia „złożone, wielowarstwowe i trudne” postacie. Jako aktor szczególnie interesuje się filmami niezależnymi.

W 2009 roku zdobył Złotego Lwa dla najlepszego aktora drugoplanowego na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę czarującego zalotnika Bronisława w Rewersie. W kategorii „Film” w 2012 roku otrzymał Nagrodę Kultury Polskiej Paszport Polityki. W 2013 roku był nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orły dla najlepszego aktora za rolę w Obławie. W kwietniu 2014 roku został odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Dorociński jest żonaty ze scenografką Moniką Sudół. Para ma razem dwoje dzieci, syna (2006) i córkę ( 2008). Dorociński wspiera różne organizacje i projekty społeczne i Fundacje WWF SYNAPSIS.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz