Zbigniew Wodecki

Zbigniew Stanisław Wodecki urodził się 6 maja 1950 roku, zmarł nagle 22 maja 2017, po niezbyt skomplikowanym zabiegu wszczepienia bypassów, co jednak zakończyło się udarem mózgu, a następnie zapaleniem płuc. Był ikonom  polskiej sceny, piosenkarzem, muzykiem, kompozytorem, aktorem i prezenterem telewizyjnym.

Zbigniew Wodecki: wiek

Ile lat ma Zbigniew Wodecki? W 2022 roku skończył by 72 lata

Zbigniew Wodecki: wzrost

Ile wzrostu ma Zbigniew Wodecki? brak informacji

Zbigniew Wodecki: waga

Ile waży Zbigniew Wodecki? brak informacji

Zbigniew Wodecki: media społecznościowe

Instagram: instagram.com/zbigniew_wodecki/

Facebook: facebook.com/Fundacjaim.ZbigniewaWodeckiego/

Zbigniew Wodecki: biografia, kariera

Zbigniew Wodecki urodził się 6 maja 1950 roku w Krakowie. Zaczął grać na skrzypcach w wieku pięciu lat. Od końca lat 60-tych współpracował z Piwnicą pod Baranami, kabaretem literackim i śpiewaczką Ewą Demarczyk. Jako piosenkarz zadebiutował w 1972 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Najbardziej znany jest z piosenek „Chałupy Welcome To”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Z Tobą oglądam świat” w duecie ze Zdzisławą Sośnicką i „Zacznij od Bacha”, a także z polskich wersji kilku ścieżek dźwiękowych – Pszczółka Maja i Rudolf czerwononosy renifer. W latach 80. występował w kabarecie z Zenonem Laskowikiem. Występował jako jeden z jurorów w polskiej wersji programu telewizyjnego Taniec z gwiazdami podczas pierwszych dwunastu sezonów.

Uznawany za jednego z najpopularniejszych artystów lat 70 i 80 w Polsce, za swoje osiągnięcia artystyczne był wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagroda za Debiut na Festiwalu Muzycznym w Opolu w 1972 r., Festiwalu Muzycznego w Opolu w 1991 r., Fryderyki w 2016 r. i Złoty Fryderyk w 2018 r., Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis w 2011 r. i pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

W 2014 roku Wodecki ujawnił, że ma migotanie przedsionków i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. 8 maja 2017 artysta doznał rozległego udaru mózgu, który był powikłaniem operacji wszczepienia bajpasów, którą przeszedł w prywatnej klinice 5 maja 2017 roku skąd został przewieziony na intensywną terapię do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, gdzie zmarł 13 dni później w wyniku powikłań udaru mózgu.

Wodecki i jego żona, Krystyna, mają troje dzieci.  Jego rodzina pochodziła z Łazisk, powiatu wodzisławskiego. Był honorowym obywatelem Gminy Godów w tym samym powiecie. Znany był z aktywnego wspierania społeczności LGBT.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz