Maciej Maleńczuk

Maciej Maleńczuk urodził się 14 sierpnia 1961 roku w Wojcieszowie, miasto w województwie dolnośląskim, znany też jako Władimir, to polski wokalista, gitarzysta, poeta, były lider zespołów muzycznych Pudelsi i Homo Twist. Występował gościnnie z Behemothem w trzecim sezonie polskiej edycji programu Idol gdzie był jurorem. Osiągnął światową popularność pod koniec 2018 roku po tym, jak jego przebój „Vladimir” stał się propagandowym utworem w chmurze na wielu serwerach Discord.

Maciej Maleńczuk: wiek

Ile lat ma Maciej Maleńczuk? W 2022 roku skończył 61 lat

Maciej Maleńczuk: wzrost

Ile wzrostu ma Maciej Maleńczuk? 193 cm wzrostu

Maciej Maleńczuk: waga

Ile waży Maciej Maleńczuk? brak informacji

Maciej Maleńczuk: media społecznościowe

Instagram: instagram.com/malenczuk_fans/

Facebook: facebook.com/profile.php?id=100044168329395

Maciej Maleńczuk: biografia, kariera

Maciej Maleńczuk wychowywał się w Krakowie, dokąd trafił jako roczne dziecko wychowywane przez matkę. Naukę po szkole podstawowej rozpoczął w krakowskiej szkole zawodowej o kierunku – obróbka skrawaniem. Szkoły tej jednak nie ukończył.

Powołany do odbycia służby wojskowej w 1981 roku, odmawia przyjęcia powołania, za co otrzymał prawomocny wyrok odbycia kary pozbawienia wolności na dwa lata. Zaraz po opuszczeniu zakładu karnego rozpoczął przygodę z gitarą, udzielając się jako uliczny grajek.

W końcu został zauważony i doceniony przez Andrzeja Bieniasza, lidera grupy Pudelsi, który zaproponował mu wspólne występy. Od tego momentu Maciej Maleńczuk zaczął się piąć jako rozpoznawalna postać w karierze wokalnej i muzycznej.

Maciej Maleńczuk zadebiutował w 1989 roku jako artysta solowy wydając album pt. „Historia obyczaju”. Oprócz muzyki, artysta publikował także swoje wiersze, często wykorzystując je jako teksty do swoich piosenek. Jego twórczość literacka została doceniona między innymi poprzez wydanie poematu „Chamstwo w państwie” w 2003 roku, za który otrzymał laur Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

W 2004 roku Maciej Maleńczuk był jednym z jurorów w trzeciej edycji programu rozrywkowego Polsatu Idol. W tym samym roku zagrał także rolę Wolanda w przedstawieniu „Bal u Wolanda” na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”.

W 2009 roku artysta otrzymał nagrodę im. Karola Musioła w konkursie Premiery na 46. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Rok później wziął udział w serii koncertów pod nazwą „Męskie Granie”.

W 2011 roku Maciej Maleńczuk został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.

W 2014 roku artysta opublikował utwór „Vladimir” nawiązujący do aktualnych wydarzeń, takich jak kryzys krymski. Natomiast w 2015 roku została opublikowana książka pt. „Ćpałem, chlałem i przetrwałem”, będąca wywiadem rzeką Maleńczuka z Barbarą Burdzy. Druga część wywiadu, zatytułowana „Chamstwo w państwie”, ukazała się w 2016 roku.

Maciej Maleńczuk ma żonę Ewę i dwie córki, rodzina mieszka na podkarpaciu, w małej miejscowości Jodłowa.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz