Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku, to polska pisarka, aktywistka i intelektualistka. Jest jedną z najbardziej uznanych i odnoszących sukcesy pisarek swojego pokolenia w Polsce, w 2019 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, w 2018 jako pierwsza polska prozaiczka za „wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją przedstawia przekraczanie granic jako formę życia”. Za powieść Loty Tokarczuk została uhonorowana w 2018 roku Man Booker International Prize. Jej prace to Pradawne i inne czasy, Prowadź swój pług przez kości umarłych i Księgi Jakubowe.

Olga Tokarczuk: wiek

Ile lat ma Olga Tokarczuk? Urodziła się 29 stycznia 1962 roku, w 2022 roku skończyła 60 lat.

Olga Tokarczuk: wzrost

Ile ma wzrostu Olga Tokarczuk? brak informacji

Olga Tokarczuk: waga

Ile waży Olga Tokarczuk? brak informacji

Olga Tokarczuk: media społecznościowe

Instagram: instagram.com/tokarczuk_olga/

Facebook: facebook.com/OlgaTokarczukProfil/

Olga Tokarczuk: biografia, kariera

Olga Tokarczuk Za Loty i Księgi Jakubowe zdobyła między innymi Nagrodę Nike, najwyższą nagrodę literacką w Polsce, zdobyła także pięciokrotną nagrodę publiczności Nike. W 2015 roku otrzymała Polsko-Niemiecką Nagrodę Mostową za wkład we wzajemne zrozumienie między narodami Europy. Tokarczuk spotkała się z reakcją grup nacjonalistycznych w swojej ojczyźnie po opublikowaniu „Ksiąg Jakubowych”, których akcja toczy się w XVIII-wiecznej Polsce, ponieważ powieść celebruje różnorodność kulturową kraju.

Jej utwory zostały przetłumaczone na prawie 40 języków, co czyni ją jedną z najczęściej tłumaczonych współczesnych polskich pisarek. Księgi Jakubowe, uważane za jej opus magnum, ukazały się w Wielkiej Brytanii w listopadzie 2021 r., po siedmiu latach prac nad tłumaczeniem, a następnie ukazały się w Stanach Zjednoczonych w lutym 2022 r. W marcu powieść została nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera 2022.

Olga Tokarczuk urodziła się w Sulechowie koło Zielonej Góry. Jest córką dwóch nauczycieli, Wandy Słabowskiej i Józefa Tokarczuka, ma siostrę. Jej rodzice zostali przesiedleni z dawnych ziem wschodnich Polski po II wojnie światowej, jedna z jej babek była pochodzenia ukraińskiego. Rodzina mieszkała na wsi w Klenicy, niedaleko Zielonej Góry, gdzie jej rodzice wykładali na Uniwersytecie Ludowym, a ojciec prowadził także bibliotekę szkolną, w której odnalazła zamiłowanie do literatury. Jej ojciec był członkiem PZPR. Tokarczuk lubiła m.in. popularną powieść Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy oraz baśnie. Później przenieśli się na południowy wschód do Kietrza na Opolszczyźnie, gdzie ukończyła Liceum im. Cypriana Kamila Norwida. W 1979 roku zadebiutowała dwoma opowiadaniami prozą, opublikowanymi w młodzieżowym czasopiśmie harcerskim Na Przełaj, pod pseudonimem Natasza Borodin.

Tokarczuk studiowała psychologię kliniczną na Uniwersytecie Warszawskim w 1980 roku, podczas studiów pracowała jako wolontariuszka w schronisku dla młodzieży z problemami behawioralnymi. Po ukończeniu studiów w 1985 roku przeniosła się do Wrocławia, a następnie do Wałbrzycha, gdzie w latach 1986-89 pracowała jako psychoterapeuta, a w latach 1989-96 jako trener nauczycieli. W międzyczasie publikowała wiersze i recenzje w prasie, a w 1989 wydała tomik poezji. Jej twórczość została nagrodzona na Wałbrzyskich Ścieżkach Literackich. Tokarczuk zrezygnowała ze swojej pracy, by skoncentrować się na literaturze, powiedziała też, że czuje się „bardziej neurotyczna niż klienci”. Przez jakiś czas pracowała dorywczo w Londynie, doskonaląc swój angielski, wyjechała na stypendia literackie do Stanów Zjednoczonych w 1996 roku, a następnie do Berlina.

Tokarczuk uważa się za uczennicę Carla Junga i powołuje się na jego psychologię jako inspirację dla swojej twórczości literackiej.

Roman Fingas, kolega psycholog, był pierwszym mężem Tokarczuk. Pobrali się, gdy miała 23 lata, a później rozwiedli się. Ich syn Zbigniew urodził się w 1986 roku. Grzegorz Zygadło jest jej drugim mężem.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz