Joanna Kulig

Joanna Kulig urodziła się 24 czerwca 1982 roku w Krynicy Zdroju, to polska aktorka i piosenkarka, najbardziej znana z roli w dramacie historycznym z 2018 roku „Zimna wojna”, za który otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na 31 Europejskich Nagrodach Filmowych. Jej inne godne uwagi filmy to Elles, Kobieta z piątej dzielnicy, Ida i Niewinni, a także serial Netflix The Eddy.

Joanna Kulig: wiek

Ile lat ma Joanna Kulig? Urodziła się 24 czerwca 1982 roku, w 2022 roku skończyła 40 lat.

Joanna Kulig: wzrost

Ile ma wzrostu Joanna Kulig? 160cm

Joanna Kulig: waga

Ile waży Joanna Kulig? Brak informacji

Joanna Kulig: media społecznościowe

Instagram: instagram.com/joannakulig_official/

Facebook: facebook.com/JoannnaKulig/

Joanna Kulig: biografia, kariera

Dorastała w rodzinie artystów. Ma czworo rodzeństwa, z których jedna jest aktorką – Justyna Schneider. W rodzinnej Krynicy-Zdroju uczęszczała do szkoły hotelarskiej oraz miejscowego konserwatorium im. Fryderyka Chopina (klasa fortepianu). Następnie studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz w Konserwatorium Regionalnym w Krakowie (śpiew solo).

W 1998 roku Kulig wygrała odcinek polskiego talent show – Szansa na sukces, wykonując piosenkę Grzegorza Turnaua „Między ciszą a ciszą”. Brała udział w dorocznym finale tego programu i zajęła trzecie miejsce. Turnau zaprosił ją później, by zaśpiewała z nim w utworach na nowym albumie „Cisza” z 2002 roku. Kulig brała także udział w drugim sezonie polskiego talent show Idol w 2002 roku. Odpadła w półfinale.

Kulig zadebiutowała na scenie w 2006 roku jako Hermia w spektaklu Sen nocy letniej w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Zagrała w 2007 roku w dramacie Grzegorza Packa Środa, „Czwartek rano”, za który otrzymała nagrodę Festiwalu Filmowego w Gdyni za najlepszy debiut. W 2011 roku zagrała Alicję u boku Juliette Binoche w dramacie Małgorzaty Szumowskiej  Elles. Ta kreacja przyniosła jej nagrodę Polskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki drugoplanowej oraz kolejne wyróżnienie na Festiwalu Filmowym w Gdyni dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Kulig zagrała także u boku Ethana Hawke’a i Kristin Scott Thomas w dramacie z 2011 roku „Kobieta z piątej dzielnicy” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. W 2013 roku wystąpiła w dramacie Jacka Borcucha  Trwając oraz w nagrodzonym Oscarem dramacie Pawlikowskiego Ida. Za tę pierwszą otrzymała drugą nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W 2016 roku wcieliła się w siostrę Irenę w Anne Fontaine docenionym przez krytyków dramacie „Niewinni”.

Międzynarodowy przełom Kulig nastąpił w 2018 roku, kiedy zagrała w historycznym dramacie  Pawlikowskiego Zimna wojna. Specjalnie dla niej została napisana rola Zuli, kobiety w powojennej Polsce, która dołącza do ludowej grupy koncertowej. Mark Kermode z The Observer napisał, że „zapewnia gwiazdorską kreację o zdumiewającej skali i głębi”, a Mick LaSalle Chronicle z San Francisco stwierdził, że „między sobą przyjmuje rolę życia zębami, gryzie, wbija w ziemię i nie puszcza ani na sekundę”. Według Scotta Feinberga z The Hollywood Reporter, „w uczciwym świecie… Kulig byłaby nie tylko poważną kandydatką do nagrody dla najlepszej aktorki, ale szybko stałaby się również rozchwytywaną aktorką w Hollywood”. Kulig otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na 31 Europejskich Nagrodach Filmowych  oraz Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki za swoją rolę. W tym samym roku zagrała u Wojciecha Smarzowskiego w kontrowersyjnym filmie „Kler”, dziewczynę miejscowego księdza, z którym zachodzi w ciążę. W 2019 roku polski magazyn Wprost umieścił ją na czwartym miejscu na liście 50 najbardziej wpływowych Polek.

Kulig wystąpiła jako piosenkarka jazzowa Maja w serialu muzycznym Damiena Chazelle’a z 2020 roku „The Eddy”. Była jednym z jurorów sekcji Un Certain Regard na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2022 roku. W tym samym roku zagrała także w dobrze przyjętym thrillerze „Kompromat” w reżyserii Jérôme’a Salle’a. Kulig zagra w komedii romantycznej Rebeki Miller „She Came to Me” u boku Anne Hathaway, Tahara Rahima, Marisy Tomei i Matthew Brodericka oraz w „Keatona” thrillerze Michaela. Występowała również gościnnie w nadchodzącym Apple TV+ miniserialu Masters of the Air.

Joanna Kulig regularnie gra w Starym Teatrze w Krakowie.

Jest żoną polskiego filmowca i scenarzysty Macieja Bochniaka. W 2019 roku Joanna Kulig urodziła swoje pierwsze dziecko, chłopca.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz