Konflikt małżeński bywa trudny, a rozwiązanie kryzysowej sytuacji polubownie nie zawsze jest możliwe. W momencie kiedy dochodzi do rozwodu, często potrzebne jest ustalenie podziału majątku, czy sposobu sprawowania opieki nad dziećmi. Jak sobie poradzić jeśli dojście do zawarcia ugody wydaje się niemożliwe? Dowiedz się, czym zajmuje się mediator rodzinny i jak może pomóc w takiej sytuacji.
- Mediator rodzinny — czym się zajmuje?
- Czy mediator przestrzega obowiązku zachowania tajemnicy mediacji?
- Jak wygląda mediacja, kiedy postępowanie dotyczy praw majątkowych?
- Mediacja — pomoc w zakresie sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej
- Co daje pomoc mediatora?
Profesjonalne mediacje pozwalają na szybsze rozwiązane konfliktu i uzyskanie zadowalających postanowień. Warto zatem zastanowić się nad skorzystaniem z usług specjalisty, tak aby ograniczyć nieprzyjemne emocje i bolesność trudnego doświadczenia.
Mediator rodzinny — czym się zajmuje?
Kim jest mediator rodzinny? To specjalista, który w sposób neutralny wspiera małżonków w konflikcie w zidentyfikowaniu i wypracowaniu odpowiedniego rozwiązania w jak najmniej bolesny sposób. Jest to specjalista wpisany do wykazu prowadzonego przez sąd okręgowy. Zastosowanie mediacji rodzinnych jest działaniem dobrowolnym. Specjalista może być wybrany przez strony lub przydzielony postanowieniem sądu. Wśród spraw, w których mediator rodzinny udziela wsparcia wymienia się:
- sposobu ustalenia warunków rozstania,
- sprawy majątkowe,
- rozwiązywanie konfliktów rodzinnych,
- sprawy mieszkaniowe,
- pojednanie małżonków,
- ustalenie dalszej edukacji dziecka.
To tylko kilka przykładów, kiedy osoba mediatora jest przydatna w sprawach rodzinnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyj na https://mediana.sos.pl/baza-wiedzy/mediator-rodzinny/.
Czy mediator przestrzega obowiązku zachowania tajemnicy mediacji?
Wiele osób obawia się, że sekrety pożycia małżeńskiego czy problemy mogą wyjść na światło dzienne w trakcie mediacji. Warto jednak pamiętać, że ten specjalista jest zobowiązany do zachowania tajemnicy służbowej. Zatem warto zaufać mediatorowi rodzinnemu, którego rolą jest bycie osobą neutralną i pośrednikiem. Jego głównym zadaniem jest wsparcie obu stron w uzyskaniu możliwie zadowalającego porozumienia. Mediacja jest poufną metodą rozwiązywania sporu. Co więcej, mediator rodzinny nie może zostać powołany na świadka, za wyjątkiem sytuacji, kiedy strony zwolnią go z obowiązku zachowania tajemnicy.
Jak wygląda mediacja, kiedy postępowanie dotyczy praw majątkowych?
Postępowanie mediacyjne w zakresie spraw majątkowych zaczyna się od zgody stron na wybór mediatora. Jeśli zainteresowani nie wyznaczą konkretnej osoby, to zostaje on wytypowany na podstawie postanowienia sądu. Wybór następuje na podstawie kompetencji specjalisty — w zależności od potrzeb istnieją mediatorzy o wykształceniu pedagogicznym, prawnym, ekonomicznym czy inżynieryjnym. Ile kosztuje przeprowadzenie mediacji? Jest to zależne od cennika ośrodka mediacyjnego lub kwoty, którą strony ustalą.
Etapy w postępowaniu mediacyjnym przebiegają następująco:
- po otrzymaniu postępowania sądu następuje kontakt telefoniczny pozwalający na ustalenie terminu, w którym odbędzie się pierwsze posiedzenie mediacyjne,
- omówienie zasad postępowania mediacyjnego,
- zorganizowanie wspólnych lub indywidualnych spotkań,
- koniec postępowania mediacyjnego.
Co jeśli w toku mediacji nie dojdzie do rozwiązania konfliktu? Wtedy konieczne będzie przeprowadzenie postępowania sądowego, które wskaże, w jaki sposób powinien zostać rozstrzygnięty problem. Natomiast jeśli dojdzie do zawarcia ugody, mediator przekazuje sądowi protokół. W przypadku spraw rozwodowych konieczne będzie potwierdzenie ustaleń orzeczeniem.
Mediacja — pomoc w zakresie sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej
Rozwiązanie konfliktu w zakresie wychowywania dziecka może być szczególnie trudne i emocjonujące dla obu stron. W takiej sytuacji nieoceniona jest pomoc mediatora rodzinnego. Pomaga on w ustaleniu ram pozwalających na wychowanie zgodnie z zasadami współżycia społecznego. Ponadto przeprowadzenie mediacji pozwala również w wypracowaniu ugody co do częstotliwości widzeń, zgody na konkretną edukację czy wyjazd do innego miasta. Strony konfliktu mogą wtedy wesprzeć sie pomocą neutralnego specjalisty.
Co daje pomoc mediatora?
Dlaczego mediacja rodzinna jest tak często polecanym działaniem? Oto kilka powodów:
- wsparcie w rozwiązywaniu konfliktów,
- wynagrodzenie mediatora jest niższe niż koszty poniesione przy pełnym postępowaniu sądowym,
- mediacje rodzinne pozwalają na wypracowanie ugody w możliwie najmniej bolesny sposób,
- możliwość wyrażenia swoich uczuć w bezpiecznej przestrzeni,
- pomoc w osiągnięciu porozumienia.
Sprawy rozwodowe, konflikt małżonków czy rozwiązywanie sporów związanych z prawami majątkowymi może generować wiele negatywnych emocji. Dzięki pomocy mediatora rodzinnego dojście do ugody bez konieczności przeprowadzenia pełnego postępowania sądowego. Proces ma na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni, niezbędnej do wyjaśnienia spornych kwestii i wypracowania zadowalającego dla obu stron rozwiązania.