Ekstremalne zjawiska pogodowe przyczyną przedwczesnego zrzucania żołędzi dębów czerwonych

Ekstremalne zjawiska pogodowe – susze i przymrozki, przyczyniają się do przedwczesnego zrzucania żołędzi dębów czerwonych – to wnioski z czteroletniego badania prowadzonego przez polskich naukowców.

W najnowszym numerze czasopisma Agriculture and Forest Meteorology zostały opublikowane wyniki czteroletnich obserwacji obradzania żołędzi przez dąb czerwony. Autorami są naukowcy z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Łódzkiego oraz University of Minnesota.

Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych obcych gatunków drzew w lasach Europy. Wprowadzony został w XVIII wieku, najpierw jako drzewo dekoracyjne w parkach i ogrodach, a potem w lasach gospodarczych w celu zwiększenia produkcji drewna.

„Rosnąc w dużym zwarciu, dąb czerwony silne zacienienia dno lasu, a obfity coroczny opad jego liści stanowi mechaniczną barierę dla rozwoju wielu gatunków runa – w tym dla borówek czy mszaków. Dąb czerwony efektywnie rozprzestrzenia się w lasach – dlatego, by go kontrolować, potrzeba wiedzy na temat mechanizmów reprodukcyjnych” – powiedział PAP dr Marcin K. Dyderski z Instytutu Dendrologii PAN, który jest jednym z autorów artykułu.

Pełna wersja artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C94411%2Cekstremalne-zjawiska-pogodowe-przyczyna-przedwczesnego-zrzucania-zoledzi

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Author: Blogiant

Dodaj komentarz