Z hackathonu do huty. Sztuczna inteligencja pomoże przy wytopie miedzi w KGHM

Bezpiecznie, stabilnie, efektywnie. W Hucie Miedzi „Głogów” zakończyło się wdrażanie projektu młodych programistów, zwycięzców – organizowanego przez KGHM – hackathonu Cu Valley Hack. Innowacyjne rozwiązanie pomoże zwiększyć efektywność wytopu miedzi.

Piec zawiesinowy jest sercem Huty Miedzi „Głogów”, które odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego oddziału. Piec jest stale monitorowany, a jego temperatura sięga aż 1300 stopni Celsjusza. Dlatego wyzwaniem jest stabilizacja odbioru ciepła w szybie reakcyjnym. Zadanie dotyczące stabilizacji otrzymali uczestnicy maratonu programowania zrealizowanego przez spółkę z Grupy Kapitałowej KGHM, Centrum Analityki w Zielonej Górze.

„Zależy nam na wykorzystaniu nowych technologii w górnictwie i hutnictwie. Stale wprowadzamy nowe rozwiązania z zakresu automatyzacji procesów czy robotyzacji zgodnie z wizją KGHM 4.0. Przede wszystkim jednak myślimy o zwiększaniu efektywności przy jednoczesnym dbaniu o bezpieczeństwo załogi KGHM i takie rozwiązania są dla nas najważniejsze” – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.

Z hackathonu do huty

Projekt był jednym z trzech zadań, które postawiono przed uczestnikami I edycji hackathonu CuValley Hack 2021 r. Autorami innowacyjnego rozwiązania są młodzi analitycy i programiści Data Drivers. Zaledwie pięć miesięcy od zakończenia wydarzenia miedziowy gigant rozpoczął wdrażanie w organizacji innowacyjnego rozwiązania w Hucie Miedzi „Głogów”.

Jaki był cel projektu?

Po raz pierwszy w technologii Pieca Zawiesinowego Huty Miedzi „Głogów” wykorzystano sztuczną inteligencję w postaci algorytmów służących do predykcji i regulacji parametrów technologicznych pieca. Wypracowane rozwiązania są w stanie przewidzieć, jakie będą straty ciepła w szybie reakcyjnym w najbliższym czasie i automatycznie go wyregulować.

„KGHM ciągle wdraża nowoczesne rozwiązania informatyczne. Jesteśmy głęboko przekonani, co jest oczywiście poparte licznymi pozytywnymi efektami tego typu zastosowań, iż w obecnej dobie jest to klucz do poprawy efektywności zarówno technologicznej, jak i ekonomicznej” – dodał Przemysław Wiśniewski, dyrektor naczelny Huty Miedzi „Głogów”.

KGHM Polska Miedź S.A. jest światowym liderem w branży wydobywczo-produkcyjnej. Miedziowy gigant kładzie duży nacisk na działalność badawczo-rozwojową i systematycznie wprowadza innowacje do swoich procesów produkcyjnych.

Źródło informacji: KGHM

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Author: Blogiant

Dodaj komentarz