ZRÓWNOWAŻONE WYBORY KAŻDEGO DNIA, W DOMU I POZA NIM

Dbałość o planetę dla wielu osób staje się nawykiem i stałym elementem codzienności. Badania pokazują, że konsumenci coraz bardziej troszczą się o środowisko, obawiając się między innymi zanieczyszczeń, odpadów w oceanach, czy marnowania żywności*. Podpowiadamy, jakich wyborów dokonywać, by mieć realny wpływ na poprawę sytuacji.

Segreguj odpady

To, jak wiele cennych surowców odzyskamy z odpadów, zależy także od nas, a dokładnie od tego, czy odpowiednio segregujemy nasze domowe śmieci, a następnie oddajemy je do recyklingu. Warto nie tylko zmotywować się do tego działania, ale też edukować w kwestii, jak robić to prawidłowo. Jeśli nie masz pewności, do jakiego worka powinno trafić dane opakowanie lub co zrobić ze zużytym produktem, zajrzyj na stronę swojej gminy. Odpowiednio „wyrzucać” możesz nie tylko w domu, ale i w przestrzeni miejskiej, gdzie coraz częściej pojawiają się kosze na śmieci podzielone na odpowiednie frakcje.

Wybieraj świadomie

Niezależnie od czego, czy wybieramy odzież, żywność czy środek transportu, warto myśleć o tym, by był to wybór jak najbardziej zrównoważony. Pod tym względem świat wciąż idzie do przodu. I tak na przykład firma Tetra Pak, jeden ze światowych liderów w zakresie pakowania i przetwórstwa żywności, opracowała zrównoważone środowiskowo kartonowe opakowanie na wodę! W momencie, gdy nie mamy dostępu do przebadanej wody z kranu lub jesteśmy poza domem, sprawdza się ono idealnie – jest lekkie, wykonane w 72% z surowców roślinnych i można je poddać recyklingowi. Puste opakowanie wystarczy zgnieść, zakręcić i wyrzucić do żółtego pojemnika. W Polsce, w ramach pilotażowego dla naszego rynku programu, rozwiązanie miało okazję wypróbować aż 200 000 konsumentów!

Wylicz, ilu potrzebujesz planet

W sieci znajdują się kalkulatory, które pozwalają wyliczyć, ile generujemy CO2 i jaki jest nasz osobisty wpływ na środowisko. Pokazują, ile rocznie potrzebowalibyśmy planet, gdyby wszyscy mieli lifestyle identyczny z naszym. Warto wyszukać jeden z takich kalkulatorów, by to sprawdzić. Może się okazać, że w naszym stylu życia wciąż jest coś, co można poprawić. Zmiana transportu na zbiorowy, oszczędność energii i wody, czy właśnie wspomniane segregowanie odpadów mogą sprawić, że zaczniemy używać zasobów bardziej odpowiedzialnie, a co za tym idzie – dosłownie oszczędzać planetę i jej zasoby.

*Tetra Index 2021

Źródło: NewSeria

Author: Blogiant

Dodaj komentarz