365 dni wojny w Ukrainie – rok działalności Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnością

Tuż po napaści Rosji na Ukrainę, w lutym 2022 roku Fundacja Avalon – jedna z największych polskich organizacji społecznych wspierających osoby z niepełnosprawnościami – powołała do życia Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami. Wojna za wschodnią granicą niestety wciąż trwa, a Fundacja nie ustaje w działaniach na rzecz potrzebujących Ukraińców z niepełnosprawnościami, z uwagą wsłuchując się w potrzeby uchodźców i wprowadzają coraz to nowe formy ich wsparcia.

Ponad 2,5 miliona złotych wsparcia

Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon, od początku swojej działalności, udzieliło wsparcia o wartości ponad 2,5 miliona złotych dla około 15 tysięcy osób. Pomoc w większości trafiła do osób z niepełnosprawnościami, które uciekając przed wojną trafiły do Polski. Część wsparcia skierowane było także do osób, które zostały w Ukrainie i zmuszone do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania szukały bezpieczeństwa w rejonach kraju nieobjętymi walkami. Centrum oferowało swoją pomoc na terenie Ukrainy poprzez dostarczanie sprzętu oraz środków higieny do szpitali i jednostek wojskowych. Szacowana wartość pomocy zrealizowanej na terenie Ukrainy wynosi ponad 500 tysięcy złotych.

Po przekroczeniu polskiej granicy uchodźcy z niepełnosprawnościami mogli skorzystać z pomocy Centrum w naszym kraju. Fundacja nieustannie wspiera instytucje – punkty recepcyjne, domy dziecka, punkty przygraniczne, miejsca tymczasowego zamieszkania uchodźców takie jak PTAK Nadarzyn, Expo Modlińska, Punkty WCPR, Centrum Matki i Dziecka dla Uchodźców – oraz osoby indywidualne, które zgłaszają się bezpośrednio do Fundacji Avalon.

Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami przekazało wszystkim osobom, które zgłosiły i uzasadniły taką potrzebę, w sumie ponad 1300 sztuk sprzętu niezbędnego do codziennego funkcjonowania. Były to m.in. wózki ortopedyczne, wózki elektryczne i wózki aktywne, kule, ortezy, a także inne akcesoria medyczne. Ponad 900 sztuk potrzebnego sprzętu trafiło do 11 organizacji i instytucji, takich jak WCPR Górskiego, WCPR Kasprzaka, WCPR Wołoska, Mudita Warszawa, Mudita Kraków, PCPM, Modlińska, czy Stowarzyszenie Folkowisko.

W okresie od lipca do grudnia 2022 r., uchodźcy przybywający z Ukrainy mogli skorzystać z pomocy udzielanej w siedzibie Fundacji Avalon. Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami zapewniło nieodpłatnie, potrzebującym osobom, ponad 2700 godzin aktywnej rehabilitacji. W tym czasie funkcjonowała również infolinia psychologiczna z pomocy, której skorzystało 96 osób. Organizacja wspierała również uchodźców z niepełnosprawnościami poprzez ich specjalistyczny transport do szpitali czy też miejsc tymczasowego zamieszkania.

Łączna wartość pomocy świadczonej przez cały rok na terenie Polski wyniosła blisko 2 miliony złotych. Taka skala działalności była możliwa dzięki współpracy z międzynarodowymi organizacjami, które wsparły działalność Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami finansowo i materialnie. Fundacja Avalon otrzymała granty od International Organization for Migration, The Lutheran World Federation, International Medical Corps, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a także darowizny od firm i instytucji takich jak Kancelarii Dentons, ING Dzieciom, MDH, Medicare System Group oraz wielu prywatnych darczyńców.

“Niesiemy pomoc najbardziej potrzebującym uchodźcom z niepełnosprawnościami oraz przewlekłe chorym już od roku. W tym czasie wsparliśmy około 15 tysięcy osób z niepełnosprawnościami. Im więcej pomagamy, tym więcej osób do nas się zwraca, szukając odpowiedniego wsparcia. Wojna nadal trwa i z każdym kolejnym dniem zwiększa się ilość osób, które potrzebują naszej pomocy. Wszystko więc, niestety, wskazuje na to, że wsparcie, które zrealizowało Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami w czasie tego pierwszego rok wojny – to dopiero początek.” – Rehina Romanenko, kierowniczka Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami, działającego przy Fundacji Avalon.

Budowanie i integrowanie społeczności

Ważnym zadaniem Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami jest również tworzenie społeczności, w której przybywający z Ukrainy będą czuli się bezpiecznie.

W czerwcu Fundacja Avalon była obecna podczas obchodów Dnia Dziecka w Hali Expo przy ulicy Modlińskiej. Zorganizowała tam tor przeszkód, który dzieci pokonywały za pomocą wózka aktywnego. Była to również okazja do porozmawiania z uchodźcami z Ukrainy i wsparcia ich w najpilniejszych potrzebach.

W grudniu, w siedzibie Fundacji Avalon w Warszawie, odbyły się Mikołajki organizowane przez Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami. W wydarzeniu uczestniczyło 13 dzieci wraz z rodzicami. Najmłodsi mogli uczestniczyć w warsztatach malowania pierników, robienia ozdób choinkowych, zajęciach z zumby. Otrzymali podpisaną przez autorkę Agnieszkę Kazałę książkę zatytułowaną „Bajki-pomagajki”, napisaną w językach polskim i ukraińskim. Rodzicom także zostały wręczone świąteczne upominki.

Wsparcie medialne

Działalność Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami przez cały rok cieszyła się dużym zaangażowaniem i wsparciem ze strony mediów. To sprawiło, że Fundacja Avalon mogła dotrzeć z pomocą do zdecydowanie większej liczby uchodźców z niepełnosprawnościami.

Na przełomie maja i czerwca w różnych stacjach telewizyjnych emitowane były spoty zachęcające do finansowego wsparcia Centrum. Lokalne radiostacje również informowały o działalności Fundacji Avalon dla potrzebujących z Ukrainy. Przedstawiciele organizacji regularnie prezentowali działania Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami w audycjach radiowych, tzw. telewizji śniadaniowej czy też programach informacyjnych.

Wojna poruszyła również Macieja Żarnowskiego i Patrycję Hefczyńską – dwójkę muzyków, autorów tekstu i muzyki. Postanowili wydać charytatywny singiel “Dziewczynka z zapałkami”, który miał swoją premierę 16 września 2022 r. Piosenka opowiada o życiu w codzienności ogarniętej wojną. Główną bohaterką jest tytułowa dziewczynka, która zalękniona otaczającą rzeczywistością, decyduje się na ucieczkę zabierając ze sobą tylko maleńki plecak. Cały dochód ze sprzedaży piosenki został przekazany na działania Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami. Piosenka była emitowana na antenach wielu rozgłośni radiowych.

Fundacja Avalon, w ramach której działa Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami, nieustannie wsłuchuje się w potrzeby osób z niepełnosprawnościami, które przybywają z Ukrainy. Organizacja pracuje nad nowymi rozwiązaniami i kompleksowym niesieniu pomocy potrzebującym.

Źródło: NewSeria

Author: Blogiant

Dodaj komentarz