Twoja szafa ma znaczenie!

Lato zbliża się wielkimi krokami, co sprawia, że już teraz nie możemy się doczekać kolorowych i lekkich stylizacji, sukienek, sandałków czy strojów kąpielowych. Myśląc o słońcu, warto mieć na uwadze również świadome podejście i dokonywanie odpowiedzialnych wyborów, zanim zaplanujemy kolejny zakup. Nasz wpływ jest dużo większy, niż moglibyśmy przypuszczać! Dlaczego zatem warto postawić na rzeczy z drugiej ręki?

Wedle najnowszego Raportu o Oddziaływaniu na Klimat (opracowanym przez Vaayu) kupowanie rzeczy z drugiej ręki na platformie Vinted jest lepszym wyborem dla klimatu niż kupowanie nowych, z pierwszej ręki. To największy jak dotąd i na tak wielką skalę, podstawowy zbiór danych na temat wpływu na klimat zakupów online z drugiej ręki. Raport pokazuje, że małe wybory mogą mieć pozytywny wpływ, jeśli wszyscy robimy to razem. Wedle raportu, w 2021 roku społeczność Vinted uniknęła emisji dwutlenku węgla netto w wysokości ponad 453 kiloton CO₂e., co odpowiada emisji około 275 tys. lotów w obie strony między Londynem a Los Angeles.

Kompletowanie wiosenno-letniej garderoby to doskonały moment, by rzeczy z drugiej ręki uczynić pierwszym wyborem. Od czego zacząć?

MILENA (@parafrazy):“Staram się żyć przede wszystkim w trybie „slow”. Dbam o wartościowe, odżywcze jedzenie, ograniczam mięso, staram się kupować jak najmniej produktów zapakowanych w plastik, nie marnuję i kreatywnie wykorzystuję wszelkie „resztki”. Od kilku lat staram się sięgać po produkty, które mają jak najmniejszy wpływ na nasze środowisko, także jeśli chodzi o np. kosmetyki. Pokochałam mydło w kostce, nauczyłam się doceniać doskonałe właściwości octu i sody w codziennym sprzątaniu. Jeśli chodzi o modę to stawiam głównie na ubrania z drugiej ręki lub takie od rodzimych marek. Zwracam też bardzo dużą uwagę na skład materiałowy moich ubrań.  Mieszkam w dużym mieście i poruszam się głównie komunikacją miejską, dużo spaceruję i staram się doceniać każdą chwilę spędzoną na świeżym powietrzu 🙂 Staram się także dbać o otoczenie, w którym żyję. Jeśli widzę na trawniku porzuconą plastikową torbę, to nie pozwalam jej na „taniec z American Beauty”, tylko wyrzucam ją do kosza. Wybieram świadome życie, które szanuje drugiego człowieka i naturę.”

Małe kroki, duże rezultaty

Decydując się na zakup używanej odzieży na Vinted zamiast nowej, oszczędzasz średnio 1,8 kg CO₂e. Jako społeczność w 2021 roku uniknęliśmy 453 kiloton emisji dwutlenku węgla – co odpowiada usunięciu z dróg w UE +325 tys. samochodów rocznie.

Po pierwsze, z drugiej ręki…

Raport wskazuje, że średnio około dwie piąte odzieży używanej kupionej na platformie Vinted pozwoliła uniknąć zakupu nowych rzeczy, z pierwszej ręki. W ten sposób społeczność zaoszczędziła ekwiwalent CO₂e około 275 000 lotów w obie strony między Londynem (Wielka Brytania) a Los Angeles (USA).

Prawdziwa miłość

Co piąta osoba w społeczności Vinted nadal wolałaby ubrania z drugiej ręki zamiast nowych, nawet jeśli nowe ubrania byłyby prawie w tej samej cenie co ubrania z drugiej ręki.

Prawdziwe piękno kryje się w środku

Wielokrotnie użyte opakowanie może być lepsze niż nowe, nienaganne pudełko. W rzeczywistości zmniejsza emisję CO2e generowaną przez materiały opakowaniowe o około 70%.

Idź o krok dalej.

Korzystanie z punktu nadania i odbioru zmniejszyło  emisje związane z dostawą o 62% w porównaniu z dostawą do domu. To ekwiwalent CO₂e emitowany podczas ładowania średnio 81 smartfonów.

Isabel Nazaré – Manager ds. Zrównoważonego rozwoju w Vinted – przygotowała kilka sztuczek, dzięki którym możesz wykorzystać całą swoją wiedzę w praktyce, jeśli chodzi o garderobę z drugiej ręki:

Make second hand first choice

  • Zawsze, gdy masz ochotę kupić coś nowego, sprawdź, czy nie możesz dostać tego z drugiej ręki. Moda jest cykliczna, więc jest duża szansa, że podobny artykuł już istnieje – i może być tańszy!
  • Jeśli masz budżet na nowy przedmiot, poszukaj opcji z drugiej ręki: możesz znaleźć coś od innej marki, o dużo lepszej jakości w podobnej cenie, co będzie służyć Ci dłużej.

Jak znaleźć idealne rzeczy?

  • Szukaj trwałych materiałów, takich jak len, wełna, kaszmir i bawełna. Tkaniny te są trwalsze, dzięki czemu można dłużej się nimi cieszyć lub z łatwością przekazać je następnemu właścicielowi, który również może cieszyć się nimi przez długi czas.
  • Zastanów się, zanim dokonasz zakupu. Jeśli nie jesteś w 100% pewien, czy rzeczywiście potrzebujesz danego przedmiotu, odczekaj 24h. Upewnij się, czy wyszukana rzecz jest Ci naprawdę potrzebna.

Jak zapakować przedmioty do wysyłki?

  • Rozejrzyj się po domu. Pudełka na makaron lub płatki śniadaniowe mogą być używane do małych przedmiotów, a pudełka na buty świetnie nadają się do większych.
  • Sklepy otrzymują dużo paczek. Poproś o zachowanie opakowania, aby można było go użyć do wysłania przedmiotów.

Jak wysłać swoje przedmioty

  • Wybierz punkty odbioru zamiast dostawy do domu. Dostawa do punktu odbioru łączy emisje związane z wysyłką kilku zamówień w jedną podróż. Dostawa do domu oznacza dłuższe trasy i nieodebrane dostawy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Szczegółowe informacje na temat wyników raportu Vinted dotyczącego wpływu na zmiany klimatu można znaleźć na stronie Vinted Company | Sustainability.

*Uwagi dotyczące raportu

Zakres i ramy czasowe: Raport koncentruje się na wpływie Vinted Marketplace i zawiera analizę porównawczą ogólnego wpływu na klimat kupowania odzieży używanej na Vinted zamiast nowych rzeczy z pierwszej ręki w ciągu 2021 roku.

Główne źródła danych: Raport przeanalizował ponad pół miliarda transakcji z 2021 roku oraz spostrzeżenia od 2,4 miliona użytkowników Vinted z 8 krajów (w Europie i Wielkiej Brytanii). Ankiety te przeprowadzono wiosną (maj) i jesienią (listopad) 2022 r., a wskaźnik odpowiedzi wyniósł 10,8%. Stanowi to największy jak dotąd pierwotny zbiór danych na temat wpływu zakupów używanych towarów online na klimat (grudzień 2022 r.).

Author: Blogiant

Dodaj komentarz