W czasie majówki pamiętaj o ochronie swojej nieruchomości

  • W marcu średnia cena ubezpieczenia nieruchomości wyniosła w Polsce 384 zł. To o 10,3 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2022 roku. Osoby, które chcą oszczędzić bez straty na standardzie ochrony, powinny pomyśleć o polisie kilkuletniej.
  • W ub. roku odszkodowania związane z żywiołami oraz szkodami rzeczowymi dla polis majątkowych wzrosły o 24 proc. r./r. Pozostawiony bez opieki albo wynajmowany lokal warto ubezpieczyć zgodnie z przeznaczeniem. Przyda się też OC w życiu prywatnym na wypadek szkód wyrządzonych osobom trzecim.
  • Każdego roku w Polsce jest ok. 70 tys. kradzieży z włamaniem. W przypadku domku letniskowego odszkodowania możemy nie otrzymać w okresie, kiedy jest nieużytkowany. Dodatkowo składka potrafi być 3x wyższa niż dla tożsamego, ale zamieszkałego budynku.
  • Tylko podczas Wielkanocy w obiektach mieszkalnych powstały 272 pożary. Stąd np. dla agroturystyki głównym czynnikiem warunkującym ochronę oraz poziom składki jest klasa palności budynku.

Ceny polis nieruchomości wolniejsze od inflacji

Eksperci CUK Ubezpieczenia sprawdzili, jak kształtowały się ceny polis nieruchomości w marcu w porównaniu do analogicznego miesiąca ub. roku. Średnia wysokość składki w skali kraju wyniosła 384 zł i była o 10,3 proc. wyższa w ujęciu r./r. Oznacza to, że przez ostatnie 12 miesięcy ochrona mieszkań i domów wprawdzie podrożała, ale wzrostowi daleko do inflacji (16,2 proc.). Dodatkowo przeciętny marcowy odczyt poziomu składki był o 2,3 proc. niższy niż w lipcu i grudniu, kiedy za ubezpieczenie płaciliśmy najwięcej.

W odniesieniu do regionów najwyższe wartości odnotowano na Opolszczyźnie (544 zł). O ponad 120 zł mniej płacono w woj. lubuskim (424 zł), małopolskim (420 zł) oraz na Śląsku (417 zł). Zdecydowanie najtaniej swoje nieruchomości ubezpieczali z kolei właściciele na Warmii i Mazurach (315 zł), Lubelszczyźnie (335 zł) oraz w woj. zachodniopomorskim (337 zł). Średnie ceny wzrosły na przestrzeni roku najmocniej woj. świętokrzyskim- o 29 proc. Jednocześnie Pomorze Zachodnie wraz z woj. lubuskim i śląskim były jedynymi regionami, gdzie przeciętne stawki na przestrzeni roku potaniały, nawet do 4 proc.

– Przy zawieraniu polisy nieruchomości konieczne jest zadeklarowanie aktualnej sumy ubezpieczenia. Tylko to pozwoli na realne odtworzenie mienia do stanu sprzed szkody. Nie warto więc ryzykować kilkudziesięciu złotych i zaniżać wartości, kiedy potencjalne straty mogą wynieść kilkaset tysięcy. Jeżeli w dobie wysokich cen i zaciskania pasa faktycznie chcemy zaoszczędzić na ubezpieczeniu, rozważmy zawarcie polisy kilkuletniej. Wówczas nasza składka nie wzrośnie, a jej poziom z dużym prawdopodobieństwem będzie niższy, niż przy corocznym odnawianiu ochrony – stwierdza Karolina Ławicka z CUK Ubezpieczenia.

Na majówkę w mieszkaniach rośnie ryzyko szkód

Nadchodzi pierwszy w tym roku długi weekend. Majówka to tradycyjnie czas, kiedy część Polaków będzie wypoczywać poza domem. Koszt wypoczynku w kraju będzie średnio o 15,5 proc. wyższy niż przed rokiem, ale wg Portalu nocowanie.pl tegorocznych rezerwacji jest już o ponad 60 proc. więcej. Pozostawione bez opieki lokale, ale również wynajmowane apartamenty będą w większym stopniu narażone na zdarzenia losowe oraz włamania, kradzieże, czy dewastacje. Jak informuje Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) tylko w ub. roku wysokość odszkodowań związanych z żywiołami oraz szkodami rzeczowymi dla polis majątkowych była prawie 24 proc. wyższa niż rok wcześniej i wyniosła 4,2 mld zł. Przy wynajmie ryzyko można próbować minimalizować umową lub kaucją. O wiele korzystniejsze będzie jednak dedykowane ubezpieczenie, które zapewni odszkodowanie adekwatne do zaistniałej szkody.

– Aby skutecznie zabezpieczyć nieruchomość, należy przede wszystkim w momencie zawierania polisy poinformować ubezpieczyciela, że będzie ona przedmiotem wynajmu. Spowoduje to rozszerzenie standardowego ubezpieczenia murów, elementów stałych i ruchomości domowych o szkody powstałe w wyniku dewastacji. Wypada też pamiętać, że wynajem często wiąże się nie tylko z niezadowoleniem sąsiadów, ale i niebezpieczeństwem uszkodzenia lub zniszczenia należącego do nich mienia. Stąd przydatne okaże się posiadanie OC w życiu prywatnym z rozszerzeniem o OC najemcy – mówi Karolina Ławicka z CUK Ubezpieczenia.

Domki letniskowe, kiedy stoją puste, nie są bezpieczne

Sukcesywnie rośnie zainteresowanie Polaków wypoczynkiem w domkach letniskowych. Na ich popularność wpłynęła jednakowo pandemia, jak i zmiana przepisów pozwalająca na budowanie bez pozwolenia domu do 70 m2 pow., którego celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych lub rekreacyjnych. Dla tego typu obiektów podstawowe zagrożenie stanowi ich lokalizacja oraz fakt, że przez znaczną część roku stoją puste. Powyższe szczególnie naraża je na kradzieże z włamaniem, a tych wg Komendy Głównej Policji każdego roku jest w Polsce około 70 tys.

– Towarzystwa umożliwiają ubezpieczenie domku letniskowego od pożaru, przepięć, innych zdarzeń losowych, zagrożeń katastroficznych, czy zalania. Przy posiadaniu zabezpieczeń możliwa jest jeszcze ochrona przed kradzieżą z włamaniem, dewastacją, czy aktami wandalizmu. Warto jednak dokładnie porównać zakresy OWU, ponieważ niektóre towarzystwa, głównie w okresie zimowym ograniczają odpowiedzialność od ryzyka kradzieży – dodaje Karolina Ławicka z CUK Ubezpieczenia.

W efekcie składka za domek letniskowy użytkowany jedynie kilka miesięcy, przy identycznym zakresie ubezpieczenia jest zwykle dwu- trzykrotnie wyższa niż dla analogicznego budynku zamieszkałego przez cały rok.

Posiadasz gospodarstwo agroturystyczne? Uważaj na klasę palności

Wg szacunków w Polsce znajduje się ponad 8 tys. gospodarstw agroturystycznych dysponujących ok. 90 tys. miejsc noclegowych. Najwięcej z nich zlokalizowanych jest na południu kraju, w woj. małopolskim oraz na Podkarpaciu. Przy agroturystyce jednym z głównych zagrożeń jest prawdopodobieństwo pożaru. Dane Komendy Głównej PSP wskazują, że w ubiegłym roku w obiektach mieszkalnych odnotowano ponad 32 tys. pożarów, a tylko podczas tegorocznej Wielkanocy ogień wybuchał tam aż 272 razy. Stąd dla ochrony ubezpieczeniowej budynku, decydujące znaczenie ma technologia wykonania.

– Jeżeli obiekt przeznaczony do wypoczynku turystycznego wykonany jest w konstrukcji łatwopalnej, jego ubezpieczenie może wiązać się ze znaczącą zwyżką składki. Niemniej osoby prowadzące działalność rolniczą mogą ubezpieczać agroturystykę na produktach rolnych. Zabezpieczy to mienie wykorzystywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej oraz ubezpieczenie OC z tytułu usług agroturystycznych prowadzonych w ramach gospodarstwa. Przydatne będzie ponadto rozszerzenie ochrony o odpowiedzialność o szkody powstałe w mieniu agroturystów  – podsumowuje Karolina Ławicka z CUK Ubezpieczenia.  

Źródło: NewSeria

Author: Blogiant

Dodaj komentarz