Jakie ogrzewanie w starym domu? Co zrobić, aby oszczędzać i cieszyć się ciepłem?

Wybór ogrzewania do nowoczesnych budynków nie stanowi żadnego problemu. Istnieje szereg rozwiązań, dzięki którym można uzyskać pożądany efekt w postaci ciepłego domu, bez ogromnych opłat.

Jednak ogrzewanie starego domu stanowi już pewne wyzwanie. I zanim przejdzie się do wyboru formy ogrzewania, warto przeprowadzić termomodernizację budynku.

Najtańsze ogrzewanie w starym domu – czy to możliwe?

Czy warto myśleć o zamontowaniu pompy ciepła albo elektrycznego ogrzewania np. na podczerwień, jeśli nasz dom jest stary i zbudowany zgodnie z technologią, która dawno przeminęła? Najpierw należy pomyśleć o jego termomodernizacji. Jest to nic innego jak proces odpowiedniego docieplenia budynku tak, by bardziej efektywnie utrzymywał ciepło, a jego ogrzewanie mogło być skuteczniejsze przy niższych kosztach. W ramach działań termomodernizacyjnych należy rozplanować te najważniejsze, które są pilne w przypadku konkretnej nieruchomości. Możemy do nich zaliczyć m.in.:

  • Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej;
  • Ocieplenie przegród zewnętrznych budynku;
  • Docieplenie ścian, fundamentów, dachu. 

Oczywiście zakres prac należy dopasować do potrzeb konkretnej nieruchomości. 

Jakie ogrzewanie do starego domu po termomodernizacji?

Wśród najczęściej wybieranych form ogrzewania po termomodernizacji możemy wyróżnić kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł na pellet, pompę ciepła, a także ogrzewanie na podczerwień. Zwłaszcza to ostatnie prezentuje się bardzo ciekawie, ponieważ wcześniej wymienione formy ogrzewania są skuteczne i dość tanie, ale niestety nie są wolne od wielu bolączek. Opłacalność ogrzewania gazowego stoi pod znakiem zapytania w świetle wahań jego cen, mocno uzależnionych od sytuacji na świecie. Pompa ciepła to dość duży koszt inwestycyjny i konieczność corocznych przeglądów. Z kolei kocioł na pellet wymaga osobnego miejsca i regularnego czyszczenia. 

Ogrzewanie na podczerwień to system sprawdzony i godny zaufania, w przypadku którego wymienione wyżej sytuacje nie mają miejsca. Czas montażu jest bardzo krótki, folie grzewcze na podczerwień można zamontować zarówno pod podłogami, jak i w ścianach. Inwestycja nie jest tak duża, jak choćby w przypadku pompy ciepła. W szybkim czasie można cieszyć się efektywnym ogrzewaniem domu. 

Ogrzewanie na podczerwień w starym domu – koszty

Pozornie koszty elektrycznego ogrzewania mogą przerażać. Jednak jeśli rozważy się wszystkie czynniki, obraz sytuacji zupełnie się zmienia:

  • Początkowa inwestycja nie jest tak duża, jak w przypadku konieczności zakupu nowych kotłów;
  • Ogrzewanie na podczerwień nie wymaga corocznych przeglądów – to dodatkowa oszczędność;
  • Efektywność ogrzewania jest bardzo wysoka, ponieważ długa fala podczerwona ogrzewa przedmioty i ludzi w swoim zasięgu – dzięki temu w pomieszczeniu jest ciepło szybko i na długo. 
  • Koszty użytkowania tego typu ogrzewania można minimalizować instalacją fotowoltaiczną i własną produkcją prądu – w starych domach najczęściej są ku temu możliwości przestrzenne. 
Author: Blogiant

Dodaj komentarz