Plecionki sumowe: dlaczego są niezbędne dla sumiarzy?

Sumiarstwo to wyjątkowy rodzaj wędkarstwa. Wszak to polowanie na największą rybę, występującą naturalnie w rodzimych wodach. Metrowy okaz złapany na spinning potrafi dać nieźle do wiwatu. A co jeśli zdarzy się sztuka powyżej 2 metrów? To nie rzadkość w naszych wodach! Trzeba być więc dobrze przygotowanym na spotkanie z tym potężnym drapieżnikiem. Jednym z newralgicznych elementów całego zestawu jest plecionka.

Dlaczego łowienie sumów wymaga mocnego sprzętu?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Sum to największy drapieżnik w polskich wodach. Rekordowy okaz złowiony w rodzimych wodach mierzył aż 261 cm! Waga ryby? Ponad 100 kg! Zwykła żyłka nie dałaby rady takiej sztuce. Aby poradzić sobie z tym okazem, musiałaby mieć średnicę kilku, a może nawet kilkunastu mm.

Łowienie na „sznurek od prania”, jak mawiają wędkarze, nie przynosi zwykle dobrych rezultatów. Duże ryby widziały już w wodzie nie jedno. Potrafią więc odróżnić pułapkę od naturalni występujących w wodzie elementów. Z całą pewnością gruba żyłka lub plecionka wzbudzi obawy wśród każdej ryby.

Sum  to ryba niezwykle waleczna, potrafiąca… holować łódź! Na stronach internetowych łatwo znaleźć tego przykłady utrwalone na filmach. Dlatego też plecionki sumowe to podstawowy element sumiarstwa. Radzą sobie z ogromnymi przeciążeniami i są odporne na przetarcia.

Czym jest plecionka i dlaczego jest ważna w sumiarstwie?

Plecionki wędkarskie to nic innego jak… skręcone sznurki. Brzmi banalnie, jednak w istocie tak jest. Pletka wykonana jest z bardzo cienkich nici. Dzięki temu zyskuje na wytrzymałości. Przy tej samej średnicy, co żyłka, plecionki sumowe uzyskują znacznie większą wytrzymałość.

W sumiarstwie często używane są te o średnicy nawet powyżej 0,6 mm. Dla porównania, przypony do zestawu na ukleje wiąże się na żyłce 0,06 mm, czyli 10 razy cieńszej! Ten przykład obrazuje, jak różne ryby występują w polskich wodach.

Łowiąc sumy, które żerują przy dnie, często w zaroślach, wędkarz oczekuje niezawodnej plecionki. W sklepie Wielka Ryba znajdziesz szeroki wybór plecionek na suma https://wielkaryba.pl/plecionki-sumowe sprawdzonych na największych polskich rzekach, a także na słynnej Ebro!

Cztero- czy ośmiosplotowa?

To pytanie często zadawane przez początkujących. Plecionka na suma może być wykonana w technologii cztero- lub ośmiosplotowej. Oznacza to ilość „sznurków”, a właściwie włókien, użytych do zaplatania danego produktu.

Czterosplotowe plecionki są zdecydowanie tańsze, jednak mniej wytrzymałe. Jeżeli nie celujesz w okazy, to rozsądny wybór dla Ciebie. Ośmiosplotowe plecionki wędkarskie przygotowano z ośmiu włókien. Daje to zdecydowanie większą wytrzymałość przy tej samej średnicy. Jednocześnie modele tego typu stawiają mniejszy opór na przelotkach i pozwolą na dalsze rzuty.

Polowanie na ogromnego suma

Sumiarstwo to dziedzina wędkarstwa dla wytrwałych. Specyficzne przynęty, na które raczej nie skusi się żadna inna ryba, ciężki sprzęt i precyzyjne łowienie. To duży wysiłek, jednak walka z kilkudziesięciokilogramowym okazem wynagrodzi ten trud. Kompletny sprzęt dla sumiarza znajdziesz w sklepie Wielka Ryba, który ma w ofercie plecionki na suma najlepszych producentów https://wielkaryba.pl/plecionki-sumowe. Zapoznaj się z ofertą i wybierz coś dla siebie.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz