Podbieraki spinningowe – jak wybrać ten idealny?

Spinning wymaga od wędkarza dużej aktywności. Setki rzutów to często duży wysiłek fizyczny. Gdy szczęście dopisuje, również holowanie okazałej ryby potrafi zmęczyć. Do tego dochodzą często kilometry, które przemierzamy wzdłuż brzegu. Ważne jest więc, aby dobrać odpowiednią ilość sprzętu. W odróżnieniu od chociażby karpiarstwa, wybierając się na spinning, liczy się każde 100 gramów dodatkowego sprzętu.

Dlaczego podbieraki spinningowe są niezbędne?

Wielu początkujących wędkarzy zastanawia się, po co właściwie używać podbieraka. Gdy złapiemy rybę, można podebrać ją ręką, a następnie już na brzegu wyjąć haczyk. Czasami nawet jest to możliwe, biorąc rybę „na klatę”, czyli uniesioną na wędce. Takie obrazki to codzienność nad polskimi wodami, zwłaszcza jeżeli chodzi o spinning.

Używając plecionki i w miarę solidnej wędki, możemy większość ryb wyjąć w taki sposób, że podbierak spinningowy staje się zbędny. Jednak nic bardziej mylnego – powinien być obowiązkowym wyposażeniem każdego wędkarza! Pozwala on w bezpieczny sposób wyjąć rybę z wody. Drapieżnik jest więc bezpieczny i mamy pewność, że wróci w dobrej kondycji do wody.

Kolejny aspekt to troska o sprzęt. Gdy używamy podbieraka spinningowego, możemy mieć pewność, że każdy element naszego zestawu będzie bezpieczny. Gdy już ryba znajdzie się w koszu, plecionka i wędka nie są naprężone. Nawet przy bardzo ruchliwej rybie możesz mieć pewność, że wyposażenie jest bezpieczne. Na koniec najważniejsze – po prostu w niektórych warunkach: wysoki brzeg, pomost, nie masz możliwości podebrania ryby ręką. Podbieraki spinningowe są więc niezbędnym wyposażeniem każdego wędkarza!

Jaki podbierak spinningowy jest najlepszy?

W przypadku każdego rodzaju sprzętu musisz wiedzieć, że dopasowujesz go pod siebie. Ważne jest sprecyzowanie, jakie ryby planujesz łowić i sprecyzować warunki. Podbieraki spinningowe są dostępne w różnych rozmiarach oraz kształtach. Różnią się również materiałami.

  1. Rozmiar kosza – najistotniejszy parametr. Podbierak spinningowy powinien zmieścić nawet okazałą rybę. Zarówno średnica, jak i głębokość, są niezwykle ważne. Zwróć na to uwagę, jeżeli nie chcesz stracić ryby życia!
  2. Długość sztycy – uzależniona jest od warunków, w jakich planujesz połów. Te z krótką rączką sprawdzą się w trakcie brodzenia, łowienia z pływadełek i łodzi. Najbardziej uniwersalne są te z teleskopową rączką. Możesz ją regulować i dostosować do swoich potrzeb.
  3. Materiał siatki – gwarantuje bezpieczeństwo ryb oraz szybkie schnięcie. To bardzo ważne, aby materiał był bezpieczny dla delikatnej skóry ryb. Najlepsze są te z gumowaną siatką, ponieważ są gładkie. Dodatkowo guma nie wchłania wody i zapachów, co gwarantuje szybkie schnięcie.
  4. Wyporność – ułatwia podbieranie ryby oraz uniemożliwia utonięcie. Markowe podbieraki spinningowe posiadają specjalne wkładki, które unoszą go na wodzie. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ znacznie upraszcza wyciąganie ryby z wody.
  5. Kompaktowość – szczególnie ważne, jeżeli chodzi o Musisz pamiętać, że sprzęt powinien być lekki i zgrabny. Dzięki temu nie będzie Ci przeszkadzał w trakcie długich wędrówek.

Gdzie kupić dobry podbierak spinningowy?

W przypadku wyboru akcesoriów wielu wędkarzy kieruje się ceną. Może się wydawać, że podbieraki spinningowe to tylko kawałek siatki i tworzywa. Te proste, a zarazem bardzo tanie, być może sprawdzą się w trakcie kilku wypraw. Jednak nie gwarantują one najwyższej jakości i przede wszystkim bezpiecznego wyciągnięcia ryby z wody.

Warto więc skorzystać z usług renomowanych sklepów. Wielka Ryba posiada w ofercie bogaty asortyment podbieraków spinningowych https://wielkaryba.pl/podbieraki-spinningowe Sprawdź sam i wybierz idealny dla siebie. Znajdziesz tam takie firmy jak: Mikado, Savage Gear, DAM, czy Abu Garcia.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz