Akademia Bezpiecznego Puchatka: Jak nauczyć dziecko bezpiecznych zachowań?

Kim jest superbohater? Kimś, kto czuwa nad tym, by jego otoczenie było bezpieczne. Właśnie takimi superbohaterami stają się uczniowie pierwszych klas, którzy realizują z nauczycielami lekcje w ramach programu Akademia Bezpiecznego Puchatka. Absolwentów tego programu edukacyjnego można już liczyć w milionach. Każdego roku ponad 200 tysięcy pierwszoklasistów zostaje strażnikami swojego bezpieczeństwa. Zapisy do Akademii ruszyły dla szkół we wrześniu, do akcji można dołączyć za pośrednictwem strony: www.akademiapuchatka.pl.

Wsparcie na starcie – ważne kroki w budowaniu bezpiecznych zachowań

Pierwsza klasa i debiut szkolny to ogromne przeżycie zarówno dla dzieci, jak i dla ich opiekunów. Wraz z początkiem roku i jednym, i drugim z pewnością nie brakuje wzruszeń oraz intensywnych emocji, ale także obaw. Z początkiem września wystartowała XV edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka – to program edukacyjny dla pierwszoklasistów, który powstał pod czujnym okiem ekspertów. Jego tematem jest bezpieczeństwo dziecka ujęte w pięciu obszarach. Oprócz szkoły są to: dom, internet, relacje z rówieśnikami oraz droga. Program wspiera dzieci w zachowywaniu bezpieczeństwa oraz studzi stres i obawy rodziców. W końcu wiedza o tym, jak zachowywać się bezpiecznie, działa lepiej niż niejedno ubezpieczenie.

Na przestrzeni lat Akademię Bezpiecznego Puchatka ukończyło już ponad 3 miliony dzieci z całej Polski. Udział w programie jest bezpłatny. Patronem merytorycznym akcji jest Komenda Główna Policji.

„W mówieniu o bezpieczeństwie i budowaniu świadomości odpowiedzialnych zachowań mamy niemałe doświadczenie. Jednak to właśnie edukacja najmłodszych jest jednym z największych wyzwań! Jak wytłumaczyć siedmiolatkom, czym jest abstrakcyjne pojęcie, jakim jest bezpieczeństwo, oraz jak zaszczepić w nich czujność? W ramach współpracy z Akademią Bezpiecznego Puchatka od lat staramy się przenosić temat bezpieczeństwa na konkretne zachowania, ciekawe i atrakcyjne treści, które z łatwością docierają nawet do najmłodszych. To cegiełka, którą dokładamy do tego, by zadbać o dzieci, które właśnie rozpoczynają swoją szkolną przygodę i zapewnić im maksimum bezpieczeństwa w tej nowej sytuacji. Program przynosi nam wiele satysfakcji i wierzymy też, że zaoszczędza nam pracy w przyszłości. W końcu dzieci, które dziś edukujemy, kiedyś staną się kierowcami, użytkownikami dróg czy po prostu odpowiedzialnymi obywatelami” – komentuje mł. insp. Wanda Menda, naczelnik Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji z Komendy Głównej Policji.

Jak ochronić swoje dziecko? Kilka sposobów dla rodziców

Zadbaj w kilku krokach o to, aby Twoje dziecko mogło zostać prawdziwym superbohaterem, który wie, czym są odpowiedzialne zachowania i jak zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz koleżanek i kolegów. 

● Dawaj dobry przykład

Pierwszaki to doskonali obserwatorzy – rejestrują każdy fragment pospiesznej drogi do szkoły i zapamiętują, kiedy chcemy przejść przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Dzieci powtarzają takie zachowania samodzielnie i w grupie.

● Komunikuj się ze szkołą

Porozmawiaj z wychowawcą swojego pierwszaka i zaproponuj placówce udział w programie Akademia Bezpiecznego Puchatka. Na szkoły, które wezmą udział w akcji, czeka komplet materiałów edukacyjnych opracowanych przez metodyka, psychologa i eksperta w zakresie efektywnego uczenia się oraz opiniowanych przez ekspertów z wydziałów Komendy Głównej Policji. Jak szkoła może zapisać się do Akademii Bezpiecznego Puchatka? To proste: wystarczy wypełnić formularz na stronie www.akademiapuchatka.pl. Dołączając do akcji, szkoła otrzyma komplet materiałów edukacyjnych, na podstawie których nauczyciele będą mogli przeprowadzić kreatywne zajęcia. Cykl lekcji o bezpieczeństwie zakończy się Ogólnopolskim Testem Bezpieczeństwa, a po wypełnieniu przez nauczyciela Ankiety Podsumowującej szkoła otrzyma certyfikat i wzór dyplomu dla uczniów.

● Nagradzaj superbohatera

Każdy superbohater zasługuje na nagrodę za wysiłek na rzecz bezpieczeństwa! Ten 7-letni również. W dodatku wspólna edukacja dotycząca bezpieczeństwa to przecież dobra okazja do tego, żeby naszego superbohatera nagradzać. Odznakami symbolizującymi osiągnięcie kolejnego poziomu wtajemniczenia mogą być chociażby kolorowe odblaski, które dziecko może z dumą przyczepić do szkolnego plecaka. Ciekawym pomysłem może stać się także wspólne opracowanie w ciekawej, plastycznej formie kodeksu korzystania z internetu czy listy najważniejszych numerów kontaktowych i alarmowych. Jeżeli użyjemy odrobiny wyobraźni, taka lista ma szansę towarzyszyć naszemu dziecku codziennie w szkole – może przyjąć formę wizytówki czy rozkładanej formy origami.

● Zamień superbohaterskie wyzwania w zabawę

7-latki mogą czuć się przytłoczone poważną formą wykładu o bezpieczeństwie. Zajęcia i materiały edukacyjne Akademii Bezpiecznego Puchatka są dopasowane do edukacyjnych potrzeb dzieci. 

● Zaufaj specjalistom, którzy ochronią Twojego superbohatera

Mł. insp. Agnieszka Sałkowska, naczelnik Wydziału Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, ma dla rodziców kilka rad dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły:

„Początek roku szkolnego szybko przejdzie w sezon jesienno-zimowy: o tej porze roku odblaskowe elementy to prosty sposób na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Dbanie o widoczność na drodze wydaje się oczywistością. Okazuje się jednak, że nadal nie wszystkie dzieci mają na ubraniach czy tornistrach odblaskowe elementy. Ważne jest także, aby pokazać pierwszakowi, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, w tym rozglądać się na boki (w lewo, w prawo, w lewo), aby dziecko było bardziej bezpieczne. Przydatne w tej kwestii mogą okazać się rymowanki czy krótkie i atrakcyjne wideo, które można łatwo znaleźć w internecie. Dużo zależy od tego, w jaki sposób przekażemy dziecku wiedzę. Im ciekawsza i atrakcyjniejsza forma przekazu, tym informacje zostaną przez dziecko szybciej zapamiętane”.

Źródło informacji: Akademia Bezpiecznego Puchatka

Author: Blogiant

Dodaj komentarz