Farbowanie ubrań jako stary powracający trend

W ostatnim czasie coraz bardziej popularny stał się minimalizm. Powoli odchodzi się od gromadzenia w nadmiarze niepotrzebnych przedmiotów na rzecz zmniejszenia swojego domowego asortymentu do minimum. Stawia się również na produkty hand made a także wykonywanie rzeczy samodzielnie w domu. Popularne w latach 90- tych własnoręczne farbowanie ubrań cieszy się ostatnio znowu większą popularnością. Stare spłowiałe pościele, koszulki, torby czy zdobycze kupione w second handzie mogą dostać drugie życie. Wystarczy użyć farb do tkanin, które w tej chwili dostępne są na rynku w przeróżnych kolorach i formach. Zarówno dorośli jak i dzieci mogą uruchomić swoją wyobraźnie i czerpać trochę frajdy w „zmianie garderoby” a i portfel się ucieszy, że dokonało się to małym kosztem. Przy użyciu farb do ubrań jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia, bo moc zmiany tekstyliów w unikalne i niepowtarzalne jest nieskończona.

Długa historia farbiarstwa

Metoda farbowania ubrań nie jest rzeczą nową ale na pewno przez jakiś czas zapomnianą. Historia tego rzemiosła sięga na tereny Egiptu, Chin i Indii już z okresu około 4 tysięcy lat p.n.e. Na początku barwniki uzyskiwano z minerałów a następnie zastąpiono je tymi roślinnymi. W Europie farbowanie materiałów zaczęło rozwijać się w średniowieczu głównie w Hiszpanii i we Włoszech. Na całą Europę rozprzestrzeniło się w XVII wieku. Barwniki naturalne zostały praktycznie wyparte poprzez barwniki syntetyczne pod koniec XIX wieku, kiedy to William Perkin angielski chemik poszukując leku na malarię odkrył barwnik anilinowy. Do stworzenia syntetycznych barwników przyczyniły się jego eksperymenty ze składnikami smoły. Od tego momentu pozyskiwaniem chemicznych barwników włókienniczych zajęto się na większą skalę. Z czasem proceder farbowania zaczął się rozprzestrzeniać i stawać coraz bardziej popularnym i dostępnym zjawiskiem. Obecnie farby do ubrań wyprodukowane na skalę przemysłową stosuje się na całym świecie zastępujące nimi te naturalne. Nowoczesne barwniki do tkanin cechuje nieograniczona gama kolorów i ich doskonała trwałość. Czasy, w których farbowanie ubrań było żmudnym procesem minęły i w tej chwili każdy może to zrobić w łatwy i szybki sposób.

Mnogość farb i akcesoriów do tkanin

Szeroki wybór rożnych farb i akcesoriów do malowania ubrań bardzo dobrej jakości można znaleźć na stronie sklepmatejko.pl. Oprócz standardowych farb w asortymencie są również pisaki i spraye, które na pewno ułatwią stworzenie wyjątkowych i niepowtarzalnych malowideł i ozdób. Wymienić tu można nietoksyczne farby akrylowe, które stworzone są do malowania na papierze, tkaninie, kartonie, drewnie, plastiku czy glinie a nawet na porowatych powierzchniach. Można również zaopatrzyć się farby i markery wodorozcieńczalne stworzone z naturalnych i syntetycznych barwników do stosowania na ciemne lub jasne tkaniny. Wyróżnia się farba przygotowana specjalnie do stosowaniu na jedwabiu. Kolejną propozycją są pisaki do tkanin w różnorodnych kolorach ułatwiające precyzje nakładania koloru. Wybór akcesoriów do malowania jest szeroki dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni produkt dla siebie.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz