PKP Intercity wzmacnia tabor. 46 nowych lokomotyw elektrycznych już w 2024 roku

PKP Intercity podpisało umowę z Newag S.A. na zakup 46 nowych lokomotyw elektrycznych. Odbiór wszystkich pojazdów nastąpi nie później niż w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Pierwsze lokomotywy wyjadą na tory już w 2024 roku.

PKP Intercity sukcesywnie realizuje strategię taborową, w ramach której do 2030 roku wszystkie pojazdy w parku przewoźnika będą nowe lub zmodernizowane. Kolejnym krokiem w jej realizacji jest zakup 46 lokomotyw elektrycznych jednosystemowych, które będą dostosowane do prędkości 160 km/h i zostaną wyposażone w system bezpieczeństwa ETCS poziomu drugiego (L2), diagnostykę pokładową, system przeciwpożarowy, system monitoringu, systemy sterowania drzwiami składu wagonowego, system lokalizacji GPS oraz system łączności pokład/ziemia. Pojazdy zostaną dostarczone przez nowosądecką spółkę Newag i na torach pojawią się już w 2024 roku. Po realizacji tego kontraktu w parku taborowym przewoźnika znajdzie się łącznie aż 96 nowoczesnych lokomotyw tego producenta, rozwijających prędkość do 160 km/h.

„Zakup 46 elektrycznych lokomotyw jednosystemowych to bardzo ważny krok w kierunku podnoszenia standardu kolei w Polsce. Dzięki umowie zyskamy szybkie, ekologiczne i nowoczesne pojazdy. Będą one jeździć w relacjach krajowych i dzięki nim możliwe będzie uruchomienie połączeń do miejscowości, które dotychczas nie miały dostępu do pociągów dalekobieżnych. Chcemy, aby jak najwięcej Polaków mogło korzystać z kolei i skutecznie zbliżamy się do tego celu” – powiedział Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

W ramach zamówienia wykonawca zapewni utrzymanie lokomotyw w pierwszym cyklu użytkowania (do pierwszej naprawy na czwartym poziomie utrzymania P4 włącznie), przewoźnik zagwarantuje jednak udział pracowników przewoźnika w tym procesie. Na realizację projektu PKP Intercity przeznaczyło 1 173 469 200,00 zł brutto.

„Bardzo cieszy mnie kolejny wspólny projekt z PKP Intercity. Niejednokrotnie udowodniliśmy, że dostarczane przez nas pojazdy to synonim jakości i nowoczesności. Tak będzie także w tym przypadku. To kontrakt, który daje nam szanse rozwojowe. Patrzymy w przyszłość i mamy nadzieję, że będziemy kontynuować naszą współpracę z korzyścią dla polskiej gospodarki” – mówi Zbigniew Konieczek, prezes zarządu Newag S.A.

Owocna współpraca PKP Intercity z Newagiem

Podpisana umowa to kolejny przykład dobrej współpracy pomiędzy nowosądeckim producentem a narodowym przewoźnikiem. Wartość kontraktów podpisanych między PKP Intercity a firmą Newag w ramach strategii Koleje Dużych Inwestycji sięgnęła już 2,6 mld zł brutto.

Podczas targów TRAKO 2023 w Gdańsku, firmy PKP Intercity i Newag zaprezentowały najnowszą lokomotywę wielosystemową Griffin. W ramach wartego blisko 388 mln zł brutto kontraktu, nowosądecki producent dostarczy narodowemu przewoźnikowi 15 nowoczesnych pojazdów rozwijających prędkość do 200 km/h.

Z kolei pod koniec 2020 roku przewoźnik odebrał ostatnie z 30 nowoczesnych lokomotyw elektrycznych serii EU160 Griffin. Pojazdy rozwijają prędkość do 160 km/h i prowadzą pociągi PKP Intercity na terenie całego kraju. Wartość kontraktu obejmującego dostawę 30 lokomotyw wraz ze świadczeniem usług utrzymania technicznego pojazdów wyniosła 551,4 mln zł brutto.

Udana współpraca przy serii EU160 zaowocowała kontraktem z marca bieżącego roku, kiedy to spółki podpisały umowę o wartości ponad 500 mln zł brutto na zakup kolejnych 20 lokomotyw elektrycznych Griffin, co przyczyni się do rozbudowy tej platformy lokomotyw w parku taborowym. Pierwszy pojazd z tej umowy został odebrany w grudniu br.

Źródło informacji: NEWAG

Author: Blogiant

Dodaj komentarz