Najszybciej za progiem własnego domu? Tylko z gotowymi projektami domów.

Podjęcie postanowienia o budowie domu stanowi kluczowy krok dla inwestora, a to dopiero początek. Kolejne decyzje będą równie istotne. Szczególnie ważny jest wybór projektu domu spośród różnych opcji dostępnych na rynku. W przypadku braku pewności co do najlepszego wyboru, warto rozważyć gotowe projekty domów. Jakie korzyści niesie ze sobą decyzja o postawieniu na projekty domów katalogowych?

Co oferują inwestorowi projekty domów typowych?

Czym dokładnie są gotowe projekty domów? To pytanie ma kluczowe znaczenie, ponieważ definicja i zakres takich opracowań bywa czasem mylnie interpretowany. Projekty gotowe, nazywane także typowymi, katalogowymi lub powtarzalnymi, to skończona i opracowana dokumentacja architektoniczno-budowlana oraz techniczna  budynków jednorodzinnych, szeregowców, czy domów bliźniaczych, służąca do sporządzenia na etapie przystosowania projektu budowlanego. Ważne jest zrozumienie, że gotowe projekty domów nie umożliwiają bezpośredniego złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Projekt gotowy staje się podstawą do uzyskania takiego pozwolenia po przekształceniu w projekt budowlany podczas adaptacji. Lokalny architekt, posiadający uprawnienia projektowe, dokonuje procesu przystosowania powtarzalnej dokumentacji do specyfiki konkretnej działki budowlanej. Zakup gotowego projektu domu obejmuje otrzymanie 3 egzemplarzy dokumentacji architektoniczno-budowlanej i 3 egzemplarzy dokumentacji technicznej. Poza tym projekty gotowe są wyposażone w pakiet niezbędnych pozwoleń autorskich, dokumentów poświadczających uprawnienia zespołu projektowego oraz oświadczenie o zgodności projektów z prawem budowlanym. Kompletne projekty posiadają również świadectwa charakterystyki energetycznej dla przyjętej w projekcie strefy śniegowej, wiatrowej i przemarzania gruntu. Jednym słowem, kupując gotowy projekt otrzymujemy wszystko, co niezbędne do wykonania projektu budowlanego i złożenia dokumentów do pozwolenia na budowę.

Rozważ koszty – gotowe projekty domów jako najbardziej ekonomiczna opcja.

Projekty domów typowych stanowią obecnie najszybszą i najbardziej opłacalną opcję uzyskania dokumentacji projektowej niezbędnej do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Istnieje także możliwość wyboru indywidualnych projektów domów, jednak są one znacznie droższe i czasochłonne. Zlecenie architektowi stworzenia projektu od podstaw wymaga wielu godzin konsultacji, ustaleń i wizyt, a efekt nie gwarantuje satysfakcji, gdyż wszystko jest tworzone po raz pierwszy. Projekty domów typowych kosztują przeciętnie od 2 do 4 tysięcy złotych, co przekłada się na oszczędność od 60 do 80% w porównaniu z indywidualnym projektem domu. Kupując gotowy projekt domu, można również skorzystać z atrakcyjnych pakietów dodatków do dokumentacji, takich jak tablice budowy, dzienniki budowy, czy projekty podnoszące efektywność energetyczną budynku (instalacje solarne, rekuperacja, fotowoltaika, czy pompa ciepła). Warto podkreślić, że po otrzymaniu gotowego projektu domu można go sprawdzić, omówić z wybranym przez nas miejscowym architektem, dostosować do warunków zabudowy i możliwości działki. Jeśli okaże się, że projekt wymaga wprowadzenia poprawek, by odpowiadał warunkom zabudowy, można je przeprowadzić na podstawie autorskiej zgody na zmiany. Wybierając gotowe projekty domów, najniższym kosztem uzyskujemy profesjonalną dokumentację, umożliwiającą szybkie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Nie ryzykuj! Wybierz sprawdzone rozwiązania – inne zalety gotowych projektów.

Jakie inne korzyści płyną dla inwestora z postawienia na gotowe projekty domów? Jest wiele argumentów przemawiających za takim wyborem. Przede wszystkim, nabywając taką dokumentację, otrzymujemy sprawdzony w rożnych sytuacjach produkt. Dokumentacja projektowa większości gotowych projektów została już wielokrotnie zastosowana do uzyskania pozwolenia na budowę, a domy oparte na popularnych typówkach znajdują się w całej Polsce i w różnych regionach kraju. Nie dokonujemy zakupu „na ślepo”, lecz otrzymujemy testowany wiele razy, sprawdzony w różnych warunkach projekt. Wspomnieliśmy już o niskich kosztach, a warto również zaznaczyć, że dla inwestorów równie cenny jest krótki czas oczekiwania. Gotowy projekt domu jest dostępny w ciągu 2-3 dni roboczych od daty zakupu. Forma płatności, w przypadku zamówień online, jest dowolna (pobranie, gotówka, przelew), a sposób dostarczenia dostosowywany jest do indywidualnych preferencji. Gotowe projekty domów zazwyczaj zawierają podstawowe zestawienie materiałów, na przykład w zakresie okien, drzwi, więźby dachowej, czy stali, co ułatwia kalkulację budowy. Posiadamy jasność co do kosztów i możemy się do nich odpowiednio przygotować. W dobie rozwiniętych mediów społecznościowych, łatwo jest również skontaktować się z inwestorami, którzy wcześniej zrealizowali dany projekt domu. Możemy zobaczyć wykończone wnętrza, a na platformach społecznościowych uzyskać szczegółowe informacje na temat poszczególnych etapów budowy.

Gdy czeka nas właśnie czas podejmowania decyzji o budowie domu i poszukujemy szybkiego i efektywnego sposobu na rozpoczęcie inwestycji, warto rozważyć ofertę gotowych projektów domów. W bogactwie opcji projektowych z pewnością znajdziemy idealny projekt domu, spełniający nasze marzenia i oczekiwania.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz