Jak poprawić jakość snu?

Sen to czas, w którym nasz organizm odpoczywa i zachodzą w nim ważne procesy regeneracyjne. W natłoku codziennych obowiązków często zapominamy o tym, aby zadbać o odpowiednią higienę snu. Kładziemy się późno spać i wstajemy wcześnie, przez co w ciągu dnia jesteśmy zmęczeni i mamy problemy z koncentracją. Co zrobić, żeby lepiej się wysypiać?

Problemy ze snem mogą pojawić się na każdym etapie naszego życia. Do objawów zaburzeń snu zalicza się: trudność w zasypianiu, częste budzenie się w nocy, nocne poty, a nawet bezdech senny. Jeśli chcesz poprawić warunki snu, warto zacząć od wymiany materaca na nowy i wygodny model. Sprawdź, jaki materac 180×200 zapewni Ci komfortowy sen!

Jak materac wpływa na zdrowy sen?

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele z pozoru drobnych czynników, codziennie wpływa na jakość naszego snu. Gdy nie możemy zasnąć, w pierwszej kolejności zaczynamy szukać przyczyn głównie w sobie. Zastanawiamy się, czy dobrze się odżywiamy i jesteśmy zdrowi oraz zapisujemy się na podstawowe badania krwi. Oczywiście nasz stan zdrowia ma bardzo duży wpływ na sen, jednak niemniej ważne są warunki, jakie panują w naszej sypialni.

Jednym z kluczowych czynników jest prawidłowo dobrany materac. Podłoże powinno być dopasowane do wieku, płci i budowy ciała użytkownika. Zbyt twardy materac spowoduje, że rano Twoje ciało będzie obolałe. Spanie na zbyt miękkim materacu również jest niekorzystne, ponieważ ciało zapada się w nim, co przyczynia się do wzmożonego napięcia mięśni i utrudnia przybranie komfortowej pozycji snu. Jeśli nie wiesz, jaki materac najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, możesz zdecydować się na materac średnio twardy. Jest to idealny wybór dla osób, których waga mieści się w przedziale 80-100 kg. 

Zadbaj o komfortowe środowisko snu

Duży wpływ na jakość snu mają warunki, jakie panują w Twojej sypialni. Poza wygodnym łóżkiem i materacem warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • komfortowa temperatura,
  • stopień zaciemnienia pokoju,
  • poziom hałasu,
  • porządek,
  • ograniczenie bodźców zewnętrznych,
  • liczba urządzeń elektroniczne i emitowanie przez nie światło niebieskie,
  • jakość powietrza.

Jeżeli chcesz zapewnić sobie optymalne warunki snu, musisz też zadbać o porządek w swojej sypialni. W takim wypadku doskonale sprawdza się współczesny minimalizm. W pomieszczeniu powinny znajdować się tylko niezbędne meble i przedmioty, z których na co dzień faktycznie korzystasz. Dobrym pomysłem będzie również umieszczenie w sypialni roślin, które poprawiają jakość powietrza, a tym samym zmniejszają napięcie i stres.

Przeczytaj także: Czy rozmiar materaca do łóżka ma znaczenie? Dowiedz się, jak wybrać materac do łóżka!

Wpływ na jakość snu ma również codzienna rutyna. Dlatego warto zastanowić się, co dokładnie robimy i jemy przed snem. Może się okazać, że już kilka drobnych zmian w tym zakresie całkowicie odmieni nasz komfort snu. Specjaliści zalecają, aby codziennie kłaść się i wstawać o podobnych porach oraz nie używać urządzeń elektronicznych na co najmniej 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz