Typy wanien i sposoby ich zabudowy: poradnik dla kupującego

Kiedy decydujemy się na zakup wanny, mamy szeroki wachlarz możliwości, zarówno pod względem wymiarów lub kształtu takiej ceramiki łazienkowej,  jak i materiału, z którego może być wykonana. Ceny różnią się znacznie w zależności od rodzaju wanien, co nieraz sprawia, że kluczową rolę w wyborze odgrywa dostępny budżet. Niegdyś najczęściej wybieranymi wannami byli wanny żeliwne. Równie chętnie klienci decydowali się na wanny  emaliowane lub stalowe. Z kolei osoby dysponujące większym budżetem preferowały luksusowe wanny z marmuru. 

Każdy typ wanny różni się nie tylko ceną i estetyką, ale także trwałością i metodą instalacji, przy czym cięższe modele wymagają bardziej złożonego montażu i transportu. A co, jeśli powiemy, że dzisiaj nie musisz wybierać między ceną i jakością? Wystarczy tylko zdecydować się na wannę wykonaną z lanego marmuru.

Kształty wanien

Wanna prostokątna od wielu dziesięcioleci pozostaje rozwiązaniem niemal uniwersalnym,  chociaż ostatnio na rynku pojawiają się modele o bardzo złożonych kształtach, nie tylko owalne, ale też:

  • trójkątne;
  • pięciokątne;
  • o kształcie diamentu itp.

Wyglądają przepięknie, ale tak naprawdę nadają się jedynie do dużych wnętrz. Dla właścicieli mniejszych łazienek popularnym rozwiązaniem są przede wszystkim wanny zabudowana – ułatwiają utrzymanie czystości, ale także pozwalają efektywnie zagospodarować przestrzeń, gdyż zapewniają dodatkowe miejsca do przechowywania. Obudowa wanny pozwala na zwiększenie jej estetyki, szczególnie w przypadku prostszych modeli.

Przydatne wskazówki dla osób, wybierających wannę

Dobierając wannę, obowiązkowo należy zwracać uwagę na jej styl, starając się dopasować ceramikę do własnych preferencji i aranżacji łazienki. Styl retro, z wannami na ozdobnych nóżkach typu „lwie łapy”, jest idealny do dużych łazienek lub pokoi kąpielowych,w których wanna stanowi centralny element dekoracyjny. Współczesne łazienki mogą zaś korzystać z wanien wbudowanych w podłogę, które są nie tylko eleganckie, ale i funkcjonalne i umożliwiają łatwy dostęp z każdej strony.

Oprócz wanien prostych w montażu, jak te z gotowymi obudowami, dostępne są również modele, które wymagają bardziej skomplikowanej instalacji, jak na przykład montaż baterii podłogowych dla wanien wolnostojących. Za niewielką cenę możesz wybrać niezawodne i atrakcyjne wanny od zaufanego producenta. 

Author: Blogiant

Dodaj komentarz