Jak dopasować obuwie do stóp, by uniknąć obtarć? Porady

Dobrze dopasowane buty to podstawa komfortu każdego dnia. Nieodpowiednio dobrane obuwie może powodować otarcia i ból, co znacznie obniża komfort funkcjonowania. Sprawdź, jak dopasować obuwie to spór, by raz na zawsze pożegnać problem otarć!

Zadbaj o odpowiednią długość wkładki wewnętrznej


Długość wkładki wewnętrznej to jeden z najważniejszych czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze obuwia. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy przestrzeń między palcem a końcem buta wynosi około pół centymetra. To zapewnia palcom odpowiednią swobodę ruchów podczas chodzenia, a także uwzględnia naturalną opuchliznę stóp, która może wystąpić po długotrwałym wysiłku czy w cieplejsze dni.

Aby prawidłowo zmierzyć długość stopy, najlepiej wykonać pomiary wieczorem, kiedy stopy są nieco większe niż z rana. Możesz stanąć na kartce papieru i obrysować stopę, a następnie zmierzyć odległość od pięty do najdłuższego palca.

Pamiętaj, że buty zaleca się przymierzać w pozycji stojącej. Buty najlepiej mierzyć z parą skarpet, które będą z nimi najczęściej noszone.

Tęgość buta również ma znaczenie


Tęgość butaczyli szerokość jego przedniej części, jest równie ważna co długość. Niewłaściwa szerokość buta może prowadzić do ucisku, który skutkuje otarciami, a nawet poważniejszymi problemami z nogami. Buty powinny być na tyle szerokie, aby stopy miały możliwość swobodnego poruszania, ale jednocześnie na tyle przylegające, by nie dochodziło do przesuwania się stopy w ich wnętrzu.

Jeśli masz szeroką stopę, szukaj modeli z regulowanymi zapięciami, takimi jak sznurowadła czy rzepy, które pozwalają na lepsze dopasowanie buta do szerokości stopy. Niektóre znane marki obuwnicze oferują modele dostępne w różnych szerokościach.

Podczas przymierzania zwróć uwagę, czy boki buta nie uciskają zbytnio bocznych części stóp. Ucisk nie od razu będzie bolesny, ale po dłuższym noszeniu będzie prowadził do dyskomfortu.

Zwróć uwagę na jakość materiałów


Materiał, z jakiego wykonane są buty, ma bezpośredni wpływ na ich wygodę i trwałość. Buty wykonane z wysokiej jakości materiałów naturalnych, takich jak skóra, zapewniają lepszą cyrkulację powietrza. Materiały syntetyczne, choć często tańsze, mogą prowadzić do nadmiernego pocenia się stóp i związanych z tym otarć.

Pamiętaj o tym, że ryzyko otarć możesz znacznie zmniejszyć, wybierając odpowiednie skarpetki. To ważne zwłaszcza podczas wytężonego wysiłku fizycznego.

Wybierając skarpety w góry, należy zwrócić uwagę na ich materiał – najlepsze będą te wykonane z mieszanki włókien syntetycznych i naturalnych, które zapewniają amortyzację i skuteczne odprowadzanie wilgoci. Unikaj skarpet z dużą ilością szwów, które mogą prowadzić do powstawania otarć.

Jeśli mimo wszystko na Twoich stopach pojawiają się otarcia, zaopatrz się w specjalne plastry. Chronią uszkodzoną skórę przed dalszym tarciem i przyspieszają proces gojenia. Plastry tego typu zapewniają ochronę przez kilka dni.

Pamiętając o powyższych wskazówkach, można znacznie zwiększyć komfort noszenia obuwia i uniknąć przyszłych problemów z otarciami.

Artykuł Sponsorowany

Author: Blogiant

Dodaj komentarz