Chłodnictwo – poznaj funkcjonalne urządzenia chłodnicze

Chłodnictwo odgrywa niezwykle ważną rolę w wielu firmach specjalizujących się m.in. w produkcji czy magazynowaniu. Zastosowanie rozwiązania w powietrznych urządzeniach chłodniczych czy też innego typu pozwalają na zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem wysokich temperatur – zarówno sprzętu, jak i produktów, a tym samym utrzymanie wysokiej jakości i wydajności pracy. Na jakie urządzenia warto się zdecydować? Sprawdźmy!

  1. Chłodnictwo – jak działa agregat chłodniczy?
  2. Komory chłodnicze i kurtyny paskowe do utrzymania temperatur niższych

Chłodnictwo – jak działa agregat chłodniczy?

Jednym z najpopularniejszych urządzeń na rynku jest agregat chłodniczy. To zaawansowany sprzęt, który musi być przystosowany do cyklicznej zmiany stanu skupienia czynnika chłodzącego. Dzięki temu mamy do czynienia z poprawnym działaniem całego układu w urządzeniach chłodniczych sprężarkowych, a co za tym idzie, powstawanie różnicy temperatur, która może negatywnie wpływać na pracę urządzeń, nie wchodzi w grę.

Działanie agregatu chłodniczego nie jest zbyt skomplikowane. Wszystko rozpoczyna się w parowniku, gdzie umieszczony jest czynnik chłodzący w ciekłym stanie skupienia. Tego typu urządzenia wykorzystują zjawisko absorpcji bądź też kompresji pary wodnej. W praktyce oznacza to, że wspomniany czynnik pobiera energię cieplną, dzięki czemu dochodzi do parowania. Trafia on do sprężarki, gdzie oddziałuje na niego wysokie ciśnienie. Dochodzi również do zmiany temperatury. Czynnik następnie kierowany jest do skraplacza, w którym dochodzi do zmiany skupienia i zmienia się w ciecz przy udziale wysokiego ciśnienia i temperatury. Konieczna jest więc zmiana parametrów, a obniżenie ciśnienia jest możliwe dzięki zaworowi rozprężnemu. Potem czynnik chłodzący znów może odbierać ciepło, a co za tym idzie, doprowadzić do optymalnej temperatury powietrza w pomieszczeniu. Warto mieć na uwadze to, że ciśnienie, jak i ciepło parowania zależą od wielu czynników.

Komory chłodnicze i kurtyny paskowe do utrzymania temperatur niższych

Na rynku dostępne są również komory chłodnicze, które głównie mają zastosowanie w branży spożywczej. Są one zaprojektowane tak, aby przechowywanie produktów spożywczych odbywało się zgodnie z przyjętymi normami. W praktyce mowa o zakresie temperatur od 0 do 8 st. Celsjusza. Dzięki nim można przechowywać m.in. napoje, warzywa, owoce, mięso, wędliny czy ryby. Do mrożonek natomiast najlepszych rozwiązaniem są komory mroźnicze, które zapewniają temperatury na poziomie -25 st. Celsjusza. Co więcej, sprawdzone urządzenia chłodnicze gwarantują bezpieczne podzespoły np. do zasilania laboratoryjnych komór chłodniczych, które zabezpieczają je przed wpływem przepływu prądu elektrycznego o nieodpowiednim napięciu.

Dostępne są również kurtyny paskowe, które produkuje się z miękkiego PCV. Do złudzenia przypominają drzwi uchylne, które są odporne na działanie zimna, jakie panuje m.in. w chłodniach. Można z powodzeniem montować je w komorach chłodniczych. Dzięki nim można skutecznie zapobiec negatywnemu wpływowi temperatury otoczenia, a co za tym idzie, zmianom temperatur. Te mogą negatywnie wpływać na kondycję m.in. porowatych glinianych naczyń.

Author: Blogiant

Dodaj komentarz